more_horiz
Wiadomości

"Każda rakieta zmniejsza liczbę zamordowanych cywilów". Kumoch o dozbrajaniu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 11:37
- Ukraina prosi dziś cały świat o broń, każda sztuka broni, każdy pojazd, haubica, rakieta przekazana Ukrainie zmniejsza liczbę zabitych cywilów, bo zmusza Rosję do wycofania się - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Niedziela jest 53. dniem wojny. Jakub Kumoch podkreślił, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni.
Niedziela jest 53. dniem wojny. Jakub Kumoch podkreślił, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni.Foto: Dejan Lazarevic/ Shutterstock

Szef BPM został zapytany, jakiej pomocy potrzebuje obecnie Ukraina, na jaką pomoc zgłaszano zapotrzebowanie podczas środowej wizyty w Ukrainie prezydentów: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy, Egilsa Levitsa oraz Alara Karisa.

Jakub Kumoch podkreślił, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni. - Ukraina prosi dziś cały świat o broń. Każda sztuka broni, każdy pojazd, haubica, rakieta zmniejsza liczbę zabitych cywilów, bo zmusza Rosję do wycofania się z Ukrainy - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Rosjanie blokują ukraiński eksport 

Jak podkreślił, Ukraina oczekuje także pomocy w eksportowaniu towarów. - Ukraina jest spichlerzem znacznej części świata. Tymczasem rosyjska flota wojenna, zajmująca się de facto piractwem na Morzu Czarnym, zablokowała możliwość ukraińskiego eksportu, w tym przede wszystkim towarów żywnościowych - powiedział Jakub Kumoch. Jak dodał "być może trzeba będzie rozważyć pomoc z wykorzystaniem portów bałtyckich".

Prezydencki minister pytany był też o zatonięcie flagowego rosyjskiego okrętu Floty Czarnomorskiej - krążownika Moskwa. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że krążownik zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun.

"Symbol rosyjskiej floty jest na dnie"

Szef Biura Polityki Międzynarodowej ocenił, że "zatopienie tak dużej jednostki to potworny cios dla rosyjskiego wizerunku, demoralizujący armię rosyjską i pokazujący wszystkim, którzy prowadzą działalność piracką na Morzu Czarnym, również blokując cywilne statki, że nie są bezpieczni". - Wielkie okręty stanowią symbol potęgi państwa. Symbol rosyjskiej floty jest właśnie na dnie Morza Czarnego - podkreślił.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Pytany o dalszy scenariusz wojny w Ukrainie Jakub Kumoch wskazywał, że Rosja przegrała walkę o Kijów i północ kraju - nie była w stanie osiągnąć zakładanych celów. - Nie obaliła władzy i nie doprowadziła do upadku państwa ukraińskiego. W związku z tym próbuje teraz zwiększyć stan posiadania na Wschodzie i ogłosić zwycięstwo, choć byłoby ono fikcyjne i pyrrusowe - ocenił.

Działania międzynarodowe prezydenta

Szef BPM pytany był też o planowane aktywności międzynarodowe prezydenta. Podkreślił, że wszystkie rozmowy i spotkania Andrzeja Dudy są obecnie podporządkowane pomocy dla Ukrainy, wspieraniu jej w walce z agresorem rosyjskim. - Planowanych jest bardzo dużo aktywności międzynarodowych. Na pewno będziemy dużo pracowali razem z naszymi bałtyckimi partnerami, bo są to najbliżsi nasi sąsiedzi i kraje myślące jednakowo. Spodziewamy się intensyfikacji naszych spotkań zarówno w kwietniu, jak i maju - przekazał minister.

- Chcielibyśmy też przeprowadzić konsultacje z innymi partnerami z sąsiedztwa, bo jest najważniejsze, byśmy mieli wszyscy tę samą wiedzę i punkt widzenia. Prawdopodobnie będziemy rozważać również udział w wydarzeniach dot. dyplomacji wielostronnej. Rozważany jest m.in. udział w forum w Davos, które na pewno będzie w większości poświęcone sytuacji na Ukrainie - powiedział.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem