Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. Minister klimatu zapewnia: mamy niezbędne rezerwy
PGNiG poinformowało, że Gazprom wstrzyma od środy dostawy gazu do Polski. Wcześniej na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że nasz kraj posiada niezbędne rezerwy tego surowca oraz inne źródła importu, które chronią nasze bezpieczeństwo.
2022-04-26, 19:00
Decyzja Gazpromu może być związana z ultimatum Rosji. Zgodnie z dekretem Władimira Putina "kraje nieprzyjazne" - w tym Polska - mają płacić za dostawy surowca. Warszawa nie zgodziła się na to żądanie.
Jak zapewniła na Twitterze minister klimatu i środowiska: "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo". "Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach" - podkreśliła.
Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że wkrótce do użytku zostanie oddany gazociąg Baltic Pipe. "Decyzja o jego budowie została podjęta przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i konsekwentnie była realizowana w ostatnich latach. To kolejny element bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreślił we wpisie na Twitterze.
Zasoby energetyczne Polski
Firma Gaz-System uruchomiła w poniedziałek nową tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu. To kluczowy element korytarza gazowego Północ-Południe. Dzięki tej inwestycji będzie można przesyłać surowiec z Baltic Pipe i terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu na południe i wschód Polski - od Dolnego Śląska po Podkarpacie. To 15. tłocznia w Krajowym Systemie Przesyłowym.
REKLAMA
Prezes spółki Tomasz Stępień podkreślił, że dzięki takim inwestycjom jak ta tłocznia Polska zyskała niezależność od gazu z kierunku wschodniego. - Czyli z tego kierunku, z którym do tej pory mieliśmy tyle kłopotów - dodał.
- Anna Moskwa: jesteśmy gotowi, by nałożyć na Rosję pełne sankcje energetyczne
- "Rosyjski ETS" na import energii z Rosji. Polska zaproponuje Radzie UE system "derusyfikacyjny"
- System gazowy Polski jest gotowy na taką okoliczność jak zakręcenie wszystkich wejść wschodnich do Polski bez konieczności uruchamiania zarządzania kryzysowego - zaznaczył Tomasz Stępień. Przypomniał także, że od 2016 roku w nasz system przesyłowy zainwestowano ponad 20 mld zł, a plan inwestycyjny Gaz-Systemu wpisuje się w szerszą strategię dywersyfikacji.
Tłocznia jest obiektem o łącznej mocy 23 MW, wybudowanym w ramach gazowego Korytarza Północ-Południe, składającego się z ponad 860 km gazociągów. Tłocznia Kędzierzyn jest zlokalizowana w województwie opolskim i zajmuje obszar o powierzchni 10 hektarów.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz także: wiceszef MF Artur Soboń w "Sygnałach dnia"
ng/ms/IAR
REKLAMA