SKW wykryła kolejnych szpiegów. Rosjanin i Białorusin zbierali informacje o polskiej armii
W Białymstoku zatrzymano dwie osoby - Rosjanina i Białorusina - pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że zostali oni zidentyfikowani przez Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Szpiedzy gromadzili informacje o jednostkach wojskowych i sytuacji kadrowej w Siłach Zbrojnych RP.
2022-04-27, 09:13
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską.
"Materiał zgromadzony przez SKW w tej sprawie był na tyle mocny, że obaj mężczyźni trafili na trzy miesiące do aresztu. Ta sprawa to kolejne działania kontrwywiadu, które neutralizują niebezpieczną działalność wywiadowczą przeciwko Polsce" - wyjaśnił Stanisław Żaryn.
Zbierali informacje o Wojsku Polskim
Jak dodał rzecznik, zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.
"Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej" - zaznaczył Żaryn w komunikacie.
Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości.
- Białoruscy szpiedzy w Polsce? Żandarmeria Wojskowa zatrzymała podejrzanych
- "Jest pozbawiony jakichkolwiek instalacji". Władze Warszawy odpowiadają Rosji nt. "szpiegowa"
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że obaj podejrzani od wielu lat zamieszkiwali w Polsce. - W ramach działalności gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych - powiedziała. Dodała, że przestępstwo szpiegostwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.
Służby identyfikują rosyjskich szpiegów
To kolejne w ostatnim czasie zatrzymania osób podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. W kwietniu zarzut szpiegostwa usłyszał Rosjanin zamieszkały w Polsce. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku został aresztowany na trzy miesiące. Z ustaleń SKW wynika, że prowadził on działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Miał m.in. gromadzić informacje o jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu i sytuacji kadrowej.
REKLAMA
W marcu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował z kolei, że ABW wniosła do MSZ o wydalenie 45 osób, które pod tzw. przykryciem dyplomatycznym prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. Jak wyjaśnił, to funkcjonariusze rosyjskich służb i ich współpracownicy, którzy oficjalnie mieli status dyplomatyczny.
O sprawie pierwszy poinformował portal tvp.info.
kp
REKLAMA