more_horiz
Wiadomości

Rosja poniesie konsekwencję wstrzymania dostaw gazu do Polski? Szef KPRM: to złamanie umowy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:37
- Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje swoich bezprawnych działań - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk o wstrzymaniu dostaw gazu przez Rosję do Polski. - To oczywiście jest złamanie umowy, która zobowiązuje Rosję do dostarczania tego surowca. Polska w tej sytuacji będzie dochodziła swoich praw - zaznaczył.
Dworczyk: Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje bezprawnego złamania umowy
Dworczyk: Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje bezprawnego złamania umowyFoto: Shutterstock/Leonid200922

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach.

- Zdarzyło się coś, co spodziewaliśmy się, że wydarzy się na koniec tego roku. Prawie od sześciu lat się przygotowaliśmy do rezygnacji z zakupu surowca - stąd budowa Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony pod koniec tego roku - mówił Michał Dworczyk w Radiu Plus, podkreślając jednocześnie, że sytuacja ta nie będzie miała wpływu ma dostarczanie gazu do gospodarstw domowych. - Mamy nadzieję, że ta sytuacje nie będzie również miała wpływu na przedsiębiorstwa - dodał.

Bez zagrożenia

Jak podkreślił, obecnie nie widać zagrożenia, że przerwanie dostaw wpłynie na działanie firm i przemysłu, jednak, jak zaznaczył, trwa wojna i wciąż wydarzają się rzeczy nieprzewidywalne.

Szef KPRM odniósł się także do kwestii prawnych wstrzymania dostaw gazu przez Rosję. - To oczywiście jest złamanie umowy, która zobowiązuje Rosję do dostarczania tego surowca. Polska w tej sytuacji będzie dochodziła swoich praw; Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje swoich bezprawnych działań - stwierdził.

Dodał, że odpowiednie kroki w tej sprawie podejmować będzie minister energetyki Anna Moskwa i inne osoby w rządzie odpowiedzialne za ten obszar, w porozumieniu ze swoimi odpowiednikami z innych krajów europejskich.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także