more_horiz
Wiadomości

"Pokój temu domowi". Dziś Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 10:15
- Weź na serio jedno zdanie z Ewangelii, o którym sumienie powie Ci, że jest do Ciebie. Zacznij według niego decydować, wybierać, postępować, a zobaczysz, że Ewangelia działa, sprawdza się i inspiruje - zaprasza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przewodniczący Dzieła Biblijnego ks. prof. Henryk Witczyk.
Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego to początek Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.
Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego to początek Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.Foto: Keep Smiling Photography/ Shutterstock

We wszystkich kościołach 1 maja 2022 r. przeżywane jest VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Swoim hasłem nawiązuje ono do trzyletniego programu duszpasterskiego, który poświęcony jest sakramentowi Eucharystii ("Eucharystia daje życie": 2019-2022). Obecny rok kościelny i duszpasterski przebiega pod hasłem: "Posłani w pokoju Chrystusa". Kościół w Polsce skupia swą tegoroczną medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo. W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego wybrano fragmenty Ewangelii według św. Łukasza, aby w jej świetle lepiej odkryć wielkość tych trzech darów, ich rolę w życiu Kościoła i w dziejach zbawienia świata.

Niedziela Biblijna rozpoczyna cały Tydzień Biblijny, przeżywany w dniach 1-7 maja 2022 r. Ma on inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. - Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych chcemy ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii - mówią organizatorzy. Tematem Tygodnia Biblijnego są słowa: "Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego", by podziękować za sakrament Eucharystii i wynikające z niego posłannictwo do dawania świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wspólne świętowanie

Uroczystości zaplanowano w Łagiewnikach, na Jasnej Górze i w Warszawie. W stolicy główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi. Mszę św. o godz. 11.00 odprawi ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, a godz. 12.30 w ogrodzie przy domu parafialnym artyści, ludzie kultury i rodziny będą odczytywać wybrane fragmenty z Ewangelii św. Łukasza i dzielić się nimi. Zaplanowano również rodzinne grillowanie i zabawy.

Przemysław Goławski

Czytaj również:

Zobacz także

Zobacz także