Oparzenia, krwotoki, urazy głowy. Sprawdź, jak opatrywać rany i co powinna zawierać apteczka

Jak powstrzymać krwotok? Jak usztywnić nogę za pomocą kawałka tektury? Dlaczego folia spożywcza powinna znajdować się w naszej apteczce? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w trzecim odcinku cyklu "Przygotowani", który poświęcony jest udzielaniu pierwszej pomocy.

2022-05-02, 10:30

Oparzenia, krwotoki, urazy głowy. Sprawdź, jak opatrywać rany i co powinna zawierać apteczka
Pierwsza pomoc. Foto: PR/Paweł Kurek

Staza taktyczna typu CAT, czyli opaska uciskowa, służy do zabezpieczenia kończyn na wypadek amputacji urazowych lub silnych krwawień tętniczych. Jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia medycznego żołnierza na polu walki, to też coraz częściej obowiązkowe wyposażenie służb ratowniczych, policji czy straży pożarnej.

Ale co robić, jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której to my będziemy musieli zatamować silny krwotok kończyny, aby ranna osoba zdołała przeżyć do czasu przybycia lekarza?

Zobacz, jak opatrywać rany i co powinno znajdować się w apteczce:

W sytuacji kryzysowej, w jakie możemy się znaleźć, umiejętność posługiwania się tego typu wyposażeniem może nam albo komuś z naszych bliskich uratować życie. A staza to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia apteczki, którym powinniśmy nauczyć się posługiwać.

Michał Sobczak, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego tłumaczy w rozmowie z naszym reporterem, że każdy z nas powinien posiadać dobrze wyposażoną apteczkę oraz wiedzę, jak jej użyć. - Najlepiej zakupić atestowaną apteczkę oraz sprawdzić, co zawiera - tłumaczy. Dodaje, że możemy uzupełnić ją o dodatkowe elementy, jak np. folia spożywcza, która może być przydatna podczas opatrywania ran. Jednak jak podkreśla, podstawą jest odbycie kursu z udzielania pierwszej pomocy. 

REKLAMA

- Tylko w takiej sytuacji będziemy mogli prawidłowo zaopiekować się ranną osobą - zaznacza.

W ramach trzeciego odcinka cyklu "Przygotowani" prezentujemy krótki instruktaż z opatrywania ran czy zakładania stazy taktycznej. Podkreślamy jednocześnie, że tę wiedzę warto pogłębić na kursie pierwszej pomocy. Należy też zadbać o zakup atestowanego zestawu pomocy medycznej i opaski uciskowej. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo lub wysłuchania podcastu.

Paweł Kurek

***

Wojna na Ukrainie wywołuje w Polakach poczucie zagrożenia. "Przygotowani" to cykl poświęcony szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli nam między innymi, co powinno się znaleźć w plecaku ucieczkowym, pokazali, jak opatrywać rany czy nauczyć się strzelać. Tłumaczyli też, gdzie najlepiej się schronić, gdy wyją syreny przeciwlotnicze. To odcinkowe kompendium wiedzy, które może być przydatne w sytuacjach kryzysowych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej