#mojaflaga. Dołącz do akcji Biura Programu "Niepodległa"

2022-05-02, 10:29

#mojaflaga. Dołącz do akcji Biura Programu "Niepodległa"
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Foto: Shutterstock/Damian Lugowski

Biuro Programu "Niepodległa" po raz czwarty zaprasza do akcji #mojaflaga czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie lub w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga. Może to być dowolna flaga - uszyta samodzielnie, kupiona, a nawet zrobiona z papieru.

- Dysponujemy badaniami społecznymi, które mówią, że w święta państwowe polską flagę wywiesza około 1/4 Polaków. Wydaje mi się, że to jest nadal kawał pracy przed nami wszystkimi po to, żebyśmy wspólnie cieszyli się z tych świąt i pokazali przywiązanie do wspólnoty - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Dzień Flagi jest dobrym momentem do przypomnienia, że dopiero od 2004 roku Polacy mają możliwość wywieszania biało-czerwonej przy okazji każdej ważnej uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt.

Posłuchaj

Minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział, że przypadający dziś Dzień Flagi to święto, którego celem jest pokazanie przywiązania do symboli i barw narodowych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Barwy związane z godłem

Historyk Muzeum Historii Polski Beata Wolszczak wyjaśnia, że nasza flaga narodowa jest stosunkowo młoda tak jak nasza niepodległość, ponieważ w sierpniu 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o symbolach narodowych o fladze narodowej i o godle.
Beata Wolszczak przypomina, że barwy, które ma nasza flaga zostały z rozpowszechnione i przyjęte za narodowe w 1792 roku w pierwszą rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 maja, "kiedy panie założyły białe suknie przepasane czerwonymi wstęgami, a panowie założyli biało-czerwone szarfy i wówczas się pojawiły rzeczywiście po raz pierwszy biało-czerwone barwy".

Czytaj także:

Historyk przypomina, że "później, w czasie Powstania Listopadowego, Sejm Królestwa Polskiego zdecydował, że właśnie polskimi barwami będzie biały i czerwony, a w czasie Powstania Styczniowego powstańcy nosili biało-czerwoną opaskę".

Beata Wolszczak wyjaśnia, że barwy naszej flagi są ściśle związane z naszym godłem. - W Europie najczęściej flagi są ściśle związane z herbami, zawsze kolor godła jest umieszczony u góry flagi, kolor tarczy herbowej na dole. Mamy dwukolorowy herb, w związku z tym biały u góry czyli srebro orła i na dole czerwień tarczy herbowej. Biały symbolizuje szlachetność, prostotę uczciwość, natomiast czerwień jest kojarzona z ogniem, z kolorem krwi, z odwagą - tłumaczy.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej