Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Msza święta w intencji ojczyny z udziałem pary prezydenckiej

W warszawskiej archikatedrze świętego Jana zakończyła się msza z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Kardynał Kazimierz Nycz w homilii powiedział, że dzisiejsze święto powinno być świętem radości, ale nie można nie przeżywać go w oderwaniu od bieżących wydarzeń. 

2022-05-03, 12:43

Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Msza święta w intencji ojczyny z udziałem pary prezydenckiej
Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystej mszy świętej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Był to pierwszy punkt dzisiejszych oficjalnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji z 3 maja 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej.

Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Duchowny odniósł się w homilii do pomocy Polaków w związku z wojną na Ukrainie. - Nie sposób jednak nie przeżywać i nie myśleć o tym, co dzieje się obok nas i o tym co mamy do zrobienia w imię ludzkiej solidarności. Nasi rodacy w to dzieło pomocy są zaangażowani - mówił. 

Święto radości i dziękczynienia 

Metropolita warszawski zaznaczył, że nauczania Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego dotyczące konfliktów i zgody między narodami jest wciąż aktualne. Kardynał Nycz powiedział, że dzisiejsze święto powinno być świętem radości i dziękczynienia za Konstytucję 3 Maja i za wszystko, co z niej wynikało. Kardynał powiedział, że oprócz wymiaru charytatywnego potrzebny jest także wymiar duchowy i etyczny.

Uchwalona 231 lat temu Ustawa Rządowa - Konstytucja 3 Maja była drugim na świecie i pierwszym w Europie tego typu spisanym aktem prawnym regulującym organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przyjęcie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już dwa dni później. W okresie zaborów publiczne świętowanie tej rocznicy było zagrożone surowymi karami, w tym zsyłkami.

REKLAMA

Posłuchaj

Kazimierz Nycz podczas mszy św. za Ojczyznę w archikatedrze św. Jana Chrzciciela (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

W XX wieku Święto Narodowe 3 maja ustanowiono w 1919 roku. Oficjalnie zniesiono je w okresie PRL. Państwowy charakter uroczystości przywrócono w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Posłuchaj

Kazimierz Nycz o języku ewangelicznym, który jest potrzebny (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej