more_horiz
Wiadomości

Abp Depo przypomina przesłanie kardynała Wyszyńskiego. "Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 21:05
- Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju. Zrodzi chwast nienawiści, a tego podobno nikt nie chce - wypowiedziane blisko 60 lat temu słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita przewodniczył w jasnogórskiej bazylice mszy w związku  z uroczystościami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Metropolita częstochowski przewodniczył w jasnogórskiej bazylice wieczornej mszy, będącej częścią uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Metropolita częstochowski przewodniczył w jasnogórskiej bazylice wieczornej mszy, będącej częścią uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej PolskiFoto: PAP/Waldemar Deska

Metropolita częstochowski przewodniczył w jasnogórskiej bazylice wieczornej mszy, będącej częścią uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zwieńczeniem wtorkowych obchodów jest modlitwa Apelu Jasnogórskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Trzeciomajowe uroczystości na Jasnej Górze były także formą ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę oraz niedawną beatyfikację Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W homilii abp Depo przypomniał słowa prymasa, wypowiedziane 29 marca 1964 roku.

Bóg i naród

- Rozumiemy, co znaczy Bóg w dziejach naszego narodu i naszego polskiego państwa. Rozumiemy, co znaczy Bóg w programach, i prawach, i konstytucji narodu i państwa. Ale rozumiemy także, co oznacza nieszczęście walki z Bogiem - jest to nie tylko nieszczęście dla Kościoła, ale nieszczęście dla rodzin i dla każdej duszy; jest to nieszczęście dla państwa i narodu, dla życia gospodarczego i społecznego - oceniał bł. kard. Wyszyński, którego słowa przytoczył metropolita częstochowski.

- Wpierw czy później walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju. Zrodzi chwast nienawiści, a tego podobno nikt nie chce - kontynuował abp Depo, wskazując, iż te słowa z 1964 roku "wciąż ostrzegają i wzywają do współodpowiedzialności grup społecznych i politycznych, i każdego z nas".

Skala zła

Hierarcha przywołał w homilii również słowa francuskiego myśliciela Andre Glucksmanna, zwracając uwagę na ich aktualność w kontekście obecnej wojny w Ukrainie. Filozof oceniał, iż "główny problem Europy leży w tym, że zdaje się nie zauważać skali zła - i dlatego nie potrafi przewidzieć nieszczęść, które mogą się jeszcze wydarzyć".

- Ne wolno imperialnego niszczenia narodów w Europie czy świecie nazywać biegiem historii lub koniecznością historyczno-ekonomiczną, natomiast głos małych narodów, wołających o prawdę i wolność, zagłuszać oskarżaniem o nacjonalizm i neofaszyzm - powiedział abp Depo, przytaczając opinię francuskiego pisarza i filozofa.

- Przyszliśmy dzisiaj do naszej Matki i Królowej, by dziękować za jej wiernomacierzyńską miłość dla naszego narodu, a jednocześnie prosić, aby religia cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała się w bezpieczeństwie i suwerenności wobec innych narodów - podsumował abp Wacław Depo. Wezwał do dziękowania Bogu "za wszystkie dary wolności" i boskie interwencje w polskiej historii.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem