Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie. Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację prymasa Polski
Tegoroczny odpust ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie będzie podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie uroczystości zainaugurowane zostanie też nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.
2022-04-17, 14:35
Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha - głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta - odbędą się w sobotę i niedzielę 23 i 24 kwietnia. W obchodach wezmą udział biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele organizacji i wspólnot oraz wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, do programu obchodów świętowojciechowych wraca pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona. Uroczystości odpustowe rozpocznie w sobotnie południe msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Powitanie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
Główne obchody rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. Podczas nabożeństwa zostanie powitany Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który przez niemal rok będzie peregrynował po parafiach i wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej. Na zakończenie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje.
Z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych. Niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie trwać będzie całonocne modlitewne czuwanie.
REKLAMA
Główne uroczystości
Centralne, niedzielne uroczystości odbędą się tradycyjnie u stóp bazyliki prymasowskiej, na placu św. Wojciecha. Sumie odpustowej przewodniczył będzie prymas Polski, on też wygłosi homilię. Po mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.
Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu nabożeństwa prymas Polski poświęci płaszcze dla nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha i udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Prymas Tysiąclecia. Dziękczynienie za beatyfikację
Tegoroczne uroczystości odpustowe będą ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez ponad trzy dekady był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Jego beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 r. w Warszawie, razem z beatyfikacją matki Elżbiety Róży Czackiej.
- To właśnie kard. Stefan Wyszyński był inicjatorem peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po Polsce. Tłumaczył, że w okresie Wielkiej Nowenny cały naród powinien nawiedzić swoją Królową na Jasnej Górze, ale to jest niewykonalne, (…) dlatego poprosimy Matkę Bożą, aby niejako zeszła ze swego Jasnogórskiego Tronu i odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam, gdzie żyją, w ich parafiach - przypomniał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Remigiusz Malewicz.
REKLAMA
- Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie
- 1020. rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha
- Wielkanoc w cieniu wojny. Prymas Polski: Bóg chce nam coś powiedzieć
Patron archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna, główny patron Polski św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.
nt
REKLAMA