more_horiz
Wiadomości

"Możemy wykorzystać szansę i przyciągnąć wielu inwestorów". Premier Morawiecki o perspektywach rozwoju dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 07:14
- Polska ma szanse przyciągnąć wielu inwestorów, którzy planują odbudowę łańcuchów dostaw poprzez inwestycje w Europie Centralnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
Mateusz Morawiecki przyznał, że Polska ma szanse przyciągnąć wielu inwestorów
Mateusz Morawiecki przyznał, że Polska ma szanse przyciągnąć wielu inwestorówFoto: PAP/Mateusz Marek

Szef rządu zwrócił uwagę, że Europa i cały świat nadal zmagają się z kryzysem po pandemii, która poprzecinała łańcuchy produkcji i dostaw z krajów azjatyckich.

- Wielu przedsiębiorców, w tym zachodnie koncerny, zastanawia się, gdzie odbudowywać te poszarpane ogniwa. One mają szanse być odbudowywane w Europie Środkowej, której centralną częścią jest Polska. Przy umiejętnym podejściu do inwestorów międzynarodowych, odpowiedniej rozmowie z nimi, możemy wykorzystać tę szansę - powiedział szef rządu.

"Potrzebna jest mądra polityka makroekonomiczna"

Jednocześnie podkreślił, że do przyciągnięcia inwestycji konieczne jest zachowanie stabilności finansowej i makroekonomicznej. - Potrzebna jest mądra polityka makroekonomiczna, stabilność finansów publicznych, przyciąganie inwestorów zagranicznych, którzy transferują swoje technologie - wyjaśnił premier Morawiecki.

Według niego Polska ma szanse zaprezentować się jako solidny i przewidywalny partner dla dużych inwestorów. Zainteresowanie międzynarodowych koncernów może przynieść Polsce zarówno rozwój gospodarczy jak i wzrost wynagrodzeń.

Premier powiedział "Gazecie Polskiej", że długoterminowym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego będzie wojna na Ukrainie oraz spowodowana nią inflacja. Według niego remedium może być szybkie zakończenie działań wojennych oraz uniezależnienie się od surowców energetycznych z Rosji.

Czytaj także:

 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem