more_horiz
Wiadomości

"To jest nasz priorytet". Maląg o polityce rządu wobec niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 17:00
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas konferencji prasowej podkreślała, że "priorytetem rządu jest dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych". - Od 2015 r. nakłady na ten cel wzrosły o 140 proc. - dodała. Szefowa MRiPS stwierdziła również, że ze zdziwieniem słuchała wypowiedzi Donalda Tuska.
Marlena Maląg: naszym priorytetem jest wspieranie niepełnosprawnych
Marlena Maląg: naszym priorytetem jest wspieranie niepełnosprawnychFoto: PAP/Tomasz Gzell

5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Podczas zorganizowanej w MRiPS konferencji prasowej minister Marlena Maląg akcentowała, że priorytetem działań rządu jest dalsze wspieranie rodzin i osób potrzebujących.

Wskazywała w tym kontekście np. na programy: "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Mama 4 plus" i świadczenie rodzinny kapitał opiekuńczy. Zwracała również uwagę na działania podejmowane wobec osób z niepełnosprawnościami.

"Liczby mówią same za siebie"

- Przez cały czas, od początku, od 2015 r., gdy PiS objęło rządy, troszczymy się o osoby niepełnosprawne. (…) Dlatego ze zdziwieniem słucham wypowiedzi pana Donalda Tuska, bo w czasie, gdy miał realny wpływ na sprawowanie władzy, nakłady na niepełnosprawnych były iluzoryczne - stwierdziła.

- Liczby mówią same za siebie. Rok 2015 ponad 15 mld zł na wszystkie nakłady na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziś w 2022 r. jest to 37 mld zł. To jest wzrost o ponad 140 proc. - zaznaczyła. - Najważniejsze jest utworzenie kompleksowej polityki, systematycznej - podkreślała minister.

Posłuchaj
00:19 11723446_2.mp3 Marlena Maląg: to jest wzrost o ponad 140 proc. (IAR)

"Inflacja może zabijać tych najsłabszych"

Lider PO wskazywał w czwartek na konferencji, że drożyzna przy obecnych niskich świadczeniach, jest czymś, co może uniemożliwić realną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

- Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych - mówił Donald Tusk.

Programy dla niepełnosprawnych

Minister rodziny podkreśliła na czwartkowej konferencji, że rząd PiS przeznaczył znaczne środki na programy dla osób niepełnosprawnych. - W ramach Funduszu Solidarnościowego to opieka wytchnieniowa - kolejny bardzo ważny program potrzebny dla rodzin, które opiekują się swoimi ukochanymi osobami niepełnosprawnymi - przypomniała. Poinformowała, że w 2022 r. rząd przeznaczył na ten program 210 mln zł.

Dodała, że kolejnym programem dla osób niepełnosprawnych jest program centrów opiekuńczo-mieszkalnych. - To program dla samorządów, które chcą takie centra w swoich gminach budować. Na ten program mamy w swoim budżecie przeznaczonych 390 mln zł na lata 2021-2024 - przypomniała.

Według szefowej MRiPS ważnym programem dla osób niepełnosprawnych jest dodatkowe 500 zł, które te osoby otrzymują jako wsparcie. - Na styczeń tego roku świadczeniem uzupełniającym, czyli tzw. 500 zł dla osób o niesamodzielnej egzystencji, było objętych 770 tys. osób. Środki, które na ten cel zostały wydatkowane to ponad 7,5 mld zł - mówiła.

Przypomniała, że za rządów PiS powstał program "Za życiem", którego budżet został zwiększony z 3,1 mld zł w latach 2027-2021 do 6 mld zł w latach 2022-2026. - Dzięki systemowym, kompleksowym działaniom staramy się zmieniać los osób niepełnosprawnych - podkreśliła Marlena Maląg.

Zastrzegła, że w ramach programu "Samodzielność - Aktywność - Mobilność" w latach 2022-2024 rząd przeznaczy miliard złotych na zadania i programy związane z mieszkalnictwem dla osób niepełnosprawnych.

Posłuchaj
00:34 11723446_3.mp3 Marlena Maląg o rządowym wsparciu dla osób niepełnosprawnych (IAR)

Nowa inicjatywa 

Z kolei wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział, że w planach rządu jest rozwój programów mieszkaniowych. - W przyszłym tygodniu szczegółowo przedstawimy te programy - przekazał, dodając, że jest to zmiana jakościowa.

Jak zaznaczył, "ma świadomość tego, że tych pieniędzy potrzeba więcej". - Z roku na rok te kwoty wzrastają. Niech renta socjalna będzie symbolem tego, ile wykonaliśmy - powiedział.

Paweł Wdówik przekazał, że w tym roku planowane jest także rozwijanie sieci placówek pobytu dziennego, które są "bardzo potrzebne dla osób z największymi niepełnosprawnościami".

Przypomniał też, że w Polsce osoby z niepełnosprawnościami to grupa 3 mln obywateli i "większość z nich chce być aktywna i może być aktywna".

Posłuchaj
00:16 11723446_1.mp3 Paweł Wdówik: nastąpił znaczący wzrost nakładów na Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakłady Aktywności Zawodowej (IAR)

Czytaj więcej:


nj

Zobacz także

Zobacz także