more_horiz
Wiadomości

Czy uchodźcy z Ukrainy podlegają obowiązkowym szczepieniom? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 23:46
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski podlegają obowiązkowym szczepieniom. Muszą to zrobić przed upływem trzech miesięcy od dnia przyjazdu do kraju. Chodzi o szczepienia np. na odrę, czy gruźlicę.
Uchodźcy w Polsce. Co z obowiązkowymi szczepieniami? Szef MZ wyjaśnia
Uchodźcy w Polsce. Co z obowiązkowymi szczepieniami? Szef MZ wyjaśniaFoto: Shutterstock/Boreiko

W piątek w TVP Info szef MZ pytany był o dostępność szczepień dla uchodźców. - Dajemy im praktycznie takie sama prawa w dostępie do systemu opieki zdrowotnej. Dotyczy to także kwestii szczepień - powiedział Adam Niedzielski.

- Próbujemy ich informować, tak jak w przypadku Polaków. W przychodni każdy uchodźca będzie pytany nie tylko o szczepienia na COVID-19, ale także inne szczepienia, które występują w polskim kalendarzu szczepień - zaznaczył minister zdrowia. Dodał, że będzie także możliwość szczepienia przeciw koronawirusowi.

Przyznał jednak, że na razie zainteresowanie szczepieniami w przypadku uchodźców z Ukarany na COVID-19 nie jest duże. - Myślę, że zderzając się z nową sytuacją i otoczeniem, inne tematy są ważne - powiedział minister zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia dla uchodźców. Szef MZ wyjaśnia zasady

Pytany o szczepienia uchodźców na odrę czy gruźlicę, Adam Niedzielski powiedział, że "obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, po trzech miesiącach pobytu podlegają takim samym obowiązkom, jak nasi obywatele". - Jeśli nie przeszli jakiegoś szczepienia, to siłą rzeczy taki obowiązek ich dotyczy - wyjaśnił.

Zapewnił, że szczepionek na COVID-19 jest w Polsce "bardzo dużo". - Dla osób powyżej 80. roku życia została zarekomendowana czwarta dawka. Osoby, które chcą się zaszczepić po raz pierwszy i przejść cały proces szczepienia, żeby czuć się bezpiecznie, to zasady się nie zmieniły. Można udać się do najbliższego POZ czy innego punktu, w którym są wykonywane szczepienia - powiedział minister zdrowia.

W Polsce dostępne są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax oraz jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson.

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Zgodnie z opublikowanymi w piątek danymi, w Polsce wykonano 54,3 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepiono 22 456 718 osób. Podano też 11 727 655 dawek przypominających.

Łącznie do Polski dostarczono 107 707 090 dawek, z których 55 974 230 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 788 420 dawek.

Po podaniu 54,3 mln dawek zgłoszono 18 635 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie zanotowano, to m.in. bóle i zawroty głowy, omdlenie, duszność, gorączka.

Zobacz także: wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w "Salonie politycznym Trójki"

jp

Zobacz także

Zobacz także