more_horiz
Wiadomości

"Spotkanie Przyjaciół" na Kasprowym Wierchu. Polacy i Ukraińcy będą modlić się o pokój

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 01:33
W niedzielę na Kasprowym Wierchu Polacy i Ukraińcy będą wspólnie modlić się o pokój w ramach 14. Spotkania Przyjaciół.
Na Kasprowym Wierchu Polacy i Ukraińcy będą wspólnie modlić się o pokój w ramach 14. Spotkania Przyjaciół
Na Kasprowym Wierchu Polacy i Ukraińcy będą wspólnie modlić się o pokój w ramach 14. Spotkania PrzyjaciółFoto: DK-ART/ Shutterstock

Msza Święta będzie celebrowana przez kapłanów obrządku łacińskiego i greckiego. Ksiądz Andrzej Augustyński i ksiądz Petro Tsiviuk odprawią wspólnie mszę po polsku w obrządku katolickim i po ukraińsku w obrządku grekokatolickim. Eucharystia będzie sprawowana w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie, zaprzestania ludobójstwa oraz za dusze zabitych i pomordowanych.

Harmonogram spotkania

Od 7.00 uczestnicy spotkania będą wjeżdżać koleją na Kasprowy Wierch. Od 9.00 przy górnej stacji kolejki będą się odbywać pokazy archiwalnych filmów, a także prezentacje reportażu i zdjęć o polskich wolontariuszach i o pomocy dla Ukrainy.

O 13.00 rozpocznie się Msza Święta o pokój kościołów i wiernych Ukrainy oraz Polski. Czas do ostatniego zjazdu koleją o 17.00 wypełnią rozmowy. Zaplanowano również występy muzyczne z udziałem zespołów z Ukrainy.

"W najbliższą niedzielę, na szczycie Kasprowego Wierchu wspólnie z naszymi gośćmi z Ukrainy oraz z Polakami, zarówno z Podhala, jak i różnych innych miejsc Polski, będziemy wspólnie modlić się o pokój i zaprzestanie ludobójstwa, podczas wspólnej mszy i modlitwy na Kasprowym Wierchu. Teraz największym wyzwaniem jest to, żebyśmy uchodźców, uciekinierów, tych, którzy tego po prostu potrzebują, przyjęli godnie, ciepło. Przyjęli jak braci i siostry. To równie dobrze my, Polacy i każdy inny naród wokół Rosji, Białorusi i Ukrainy, mógłby być w tej sytuacji, w której teraz znalazła się Ukraina" - informuje organizator.

Spotkanie organizują serwis internetowy Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami wydarzenia są Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe.

Czytaj również:

dz/IAR, rmf24.pl

Zobacz także

Zobacz także