more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie oświatowym. Mniej stopni awansu nauczycieli, więcej pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 22:05
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował na antenie TVP Info, że w resorcie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa oświatowego w zakresie awansu zawodowego.
Zmiana awansu zawodowego nauczycieli przyniesie podwyżkę wynagrodzeń
Zmiana awansu zawodowego nauczycieli przyniesie podwyżkę wynagrodzeńFoto: Shutterstock/LStockStudio

- Myślę, że ten projekt w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinien być przyjęty przez rząd. Trafi do parlamentu i zostanie uchwalony jeszcze przed 1 września - mówił minister Przemysław Czarnek.

- To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących, stażystów i kontraktowych. Zmiana przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 procent. To będzie znaczący wzrost wynagrodzenia, o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu. Myślę, że to będzie jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą, czy rozpocząć pracę w szkole - powiedział minister edukacji.

Nowe zasady awansu

W projekcie zapisano m.in, że zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, czyli nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Teraz będą to: nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego i dotychczasowe - nauczyciel mianowany i dyplomowany.

O pierwszy stopień awansu, nauczyciela mianowanego, będzie się można ubiegać po czterech latach pracy w zawodzie.

Wynagrodzenie średnie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 procent kwoty bazowej, ustalanej w budżecie państwa.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem