more_horiz
Wiadomości

Wieczorne zebranie klubu PiS. Czerwińska: relacje z Solidarną Polską nie były poruszane na posiedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 21:59
W Warszawie w środę wieczorem odbyło się spotkanie Klubu Parlamentarnego PiS. Jak przekazano - wbrew wcześniejszym spekulacjom - relacje partii z Solidarną Polską nie były poruszane podczas debaty. Omówiono natomiast kwestie wewnętrzne partii, a także aktualną sytuację gospodarczą.
W Warszawie zebrał się Klub Parlamentarny PiS
W Warszawie zebrał się Klub Parlamentarny PiSFoto: Paweł Supernak/PAP

Rzecznik PiS Anita Czerwińska po zakończeniu obrad powiedziała, że uczestniczył w nich prezes NBP Adam Glapiński, a tematy rozmów dotyczyły kwestii wewnętrznych partii, a także sytuacji gospodarczej. - Omawialiśmy sytuację ekonomiczną, wskaźniki makroekonomiczne i to wszystko, co jest związane z polityką Narodowego Banku Polskiego - poinformowała po obradach.

Anita Czerwińska podkreśliła, że tematem spotkania nie były relacje koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. Zaznaczyła, że relacje PiS z koalicjantem nie uległy zmianie. - Są bardzo konkretne, systematyczne i myślę, że będą bardzo efektywne. Wbrew spekulacjom medialnym nie było to kwestią dzisiaj poruszaną - wskazała.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał, że jest bardzo prawdopodobne, że kwestia reformy Sądu Najwyższego zostanie przesunięta na przyszły tydzień. 

Wieczorne zebranie klubu PiS

Jak wynika z informacji PAP ze źródeł w PiS, podczas spotkania prezes Jarosław Kaczyński wezwał parlamentarzystów do mobilizacji i zapowiedział dalsze zmiany wewnątrz struktur klubu. - Prezes akcentował konieczność mobilizacji i zapowiedział, że od czerwca działacze mają ruszyć w teren z ofensywą. Spotkania z wyborcami mają się odbyć w każdym z powiatów - przekazał jeden z uczestników spotkania.

Jarosław Kaczyński - jak relacjonowało źródło - ma też od czerwca mocniej skoncentrować się na działalności partyjnej. Ponadto prezes PiS zapowiedział dalsze zmiany w strukturze klubu. - Dzisiaj struktura partyjna odpowiada okręgom wyborczym do Sejmu. Założenie jest takie, by po zmianie odpowiadała ona okręgom senackim, czyli by było ich 100. Po zmianach szefowie okręgów mieliby zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi - przekazał jeden z parlamentarzystów.

Ponadto na spotkaniu zadeklarowano, że Zjednoczona Prawica będzie głosować przeciw wnioskowi o odwołanie szefa MS Zbigniewa Ziobro.

"Ważne decyzje funkcjonowania partii" 

Wcześniej szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami zapowiadał, że na kierownictwie będzie budowany przekaz na spotkanie klubu PiS. - Zapadną pewnie ważne decyzje dotyczące funkcjonowania naszej partii - mówił. Politycy PiS spodziewali się, że podczas spotkania klubu Jarosław Kaczyński będzie miał "mocne wystąpienie". - Biorąc pod uwagę ostatnie spięcia w Zjednoczonej Prawicy spodziewam się mocnego wystąpienia prezesa. Na pewno będzie nas mobilizował i podkreślał konieczność jedności w koalicji - mówił jeden z polityków partii rządzącej.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział przed klubem PiS, że jest chwila czasu, aby dłużej porozmawiać o kwestii funkcjonowania partii oraz mobilizacji w okresie letnio-wiosennym. Z kolei Jan Kanthak z Solidarnej Polski pytany przez dziennikarzy, jak określiłby relacje w koalicji odparł: "Stabilne". - My jesteśmy lojalnym koalicjantem, nie ma powodów, żeby doszukiwać się jakiejś dziury w całym - dodał.

Czytaj także:

Napięcia w koalicji

Obecnie spór na linii PiS - Solidarna Polska dotyczy zmian związanych z Sądem Najwyższym. W Sejmie trwają prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska. Podczas środowych obrad sejmowa komisja sprawiedliwości nie poparła pakietu poprawek zgłoszonych przez Solidarną Polskę. W poprawkach chodziło m.in. o wykreślenie "testu niezawisłości sędziego".

Propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Posłuchaj
00:53 11734298_1.mp3 Wieczorne zebranie Klubu Parlamentarnego PiS - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 

Zobacz także: Tomasz Latos w Polskim Radiu 24 o ewentualnych wcześniejszych wyborach

ASP,ng

Zobacz także

Zobacz także