more_horiz
Wiadomości

Ustawa o SN. Müller: może zostać przyjęta w ciągu dwóch tygodni

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 18:35
Rzecznik rządu Piotr Müller spodziewa się przyjęcia ustawy o Sądzie Najwyższym w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak podkreśla, projekt zgłoszony przez prezydenta ma charakter kompromisowy. Uchwalenie ustawy ma przynieść odblokowanie przez Komisję Europejską środków unijnych przewidzianych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Według Piotra Mllera projekt o Sądzie Najwyższym powinien zostać uchwalony przez Sejm jeszcze w maju.
Według Piotra Müllera projekt o Sądzie Najwyższym powinien zostać uchwalony przez Sejm jeszcze w maju.Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Rzecznik rządu powiedział, że kształt nowych przepisów musi wpisywać się w tzw. kamienie milowe dotyczące wydawania funduszy europejskich. Według Piotra Müllera projekt powinien zostać uchwalony przez Sejm jeszcze w maju.

"Niuanse prawne"

- Mam nadzieję, że to będzie możliwe w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Albo na posiedzeniu, które jest zaplanowane za 2 tygodnie, albo jeżeli miałoby być posiedzenie dodatkowe, to może wcześniej, ale tu jest kwestia pewnych niuansów prawnych. Jestem dobrej myśli (...) zbyt daleko idące poprawki Solidarnej Polski mogłyby doprowadzić do braku realizacji porozumienia z Komisją Europejską - zaznaczył rzecznik rządu.

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS Marek Ast, powiedział, że komisja będzie kontynuowała prace nad projektami nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w przyszłym tygodniu. Prace miały się toczyć dziś, ale posiedzenie odwołano.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, która od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów.

Solidarna Polska opowiada się za wprowadzeniem poprawek do projektu. Dotyczą one wykreślenia "testu niezawisłości" i zastąpienia go "testem apolityczności". Umożliwiłby on zaskarżanie prawomocnych orzeczeń pod pretekstem tego, że wydano je z naruszeniem standardu niezawisłości lub bezstronności. Wczoraj komisja sprawiedliwości odrzuciła tę propozycję partii Zbigniewa Ziobro.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:22 11735975_1.mp3 Rzecznik rządu: mam nadzieję, że przyjęcie ustawy o SN będzie możliwe w ciągu najbliższych dwóch tygodni (IAR)

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem