more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: praca polskich sądów przyspieszyła

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 18:34
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że "sądy pracują szybciej". Z przekazanych danych wynika, że średni czas postępowań w tym roku skrócił się o dwa miesiące.
Zbigniew Ziobro: dane statystyczne wskazują, że praca sądów przyspieszyła
Zbigniew Ziobro: dane statystyczne wskazują, że praca sądów przyspieszyłaFoto: Min. Sprawiedliwości/Twitter

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wiąże poprawę pracy w sądach między innymi z wdrożeniem elektronicznych systemów. Już ponad 30 procent spraw jest prowadzonych w oparciu o te systemy. Szef resortu wskazał na elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy, który jest dużym udogodnieniem.

- Jeszcze dwa, trzy lata temu było jak za króla Ćwieczka, przedsiębiorca musiał chodzić z papierami i stać w kolejkach - mówił Zbigniew Ziobro i tłumaczył, że oznaczało to wówczas wielokrotne wizyty w sądzie, które dziś nie są konieczne. - Teraz robi to zza własnego biurka pijąc kawę, przy okazji śniadania czy przerwy w pracy - powiedział minister.

Posłuchaj
00:23 11737865_1.mp3 Zbigniew Ziobro: jeszcze dwa, trzy lata temu było jak za króla Ćwieczka, przedsiębiorca musiał chodzić z papierami i stać w kolejkach (IAR)

"Chcemy zmieniać polskie sądownictwo"

- Chcemy jeszcze intensywniej zmieniać polskie sądownictwo, unowocześniać je mimo blokad uniemożliwiających nam wprowadzanie reform organizacyjnych i strukturalnych - ocenił minister Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że resort prowadzi kolejne działania na rzecz poprawy efektywności i skuteczności polskiego sądownictwa. Na pozytywne wyniki, jak zauważył, nie wpływa upolitycznienie sądownictwa, które wyraża się w zaangażowaniu części sędziów w spór polityczny zamiast w rozstrzyganie spraw sądowych, do czego są powołani.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych powiedziała, że w zeszłym roku do sądów wpłynęło ponad 14 milionów 200 tysięcy spraw, a sądy załatwiły o ponad 200 tysięcy więcej spraw. Podobnie było w pierwszym kwartale tego roku. - Sądy odnotowały zwiększony wpływ, załatwiły więcej spraw, a liczba spraw, która pozostała do załatwienia na okres późniejszy zmniejszyła się - podkreśliła Katarzyna Frydrych.

Posłuchaj
00:10 11737865_2.mp3 Katarzyna Frydrych: sądy odnotowały zwiększony wpływ, załatwiły więcej spraw, a liczba spraw, która pozostała do załatwienia na okres późniejszy zmniejszyła się (IAR)

Lepsze wyniki 

Średni czas trwania postępowań w tym roku wynosi 5 i pół miesiąca, czyli o ponad półtora miesiąca krócej niż zeszłym roku. Najlepsze dane są w sądach pierwszej instancji: średni czas wyniósł tam 4,2 miesiąca.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że także podczas pandemii możliwe było prowadzenie spraw w trybie zdalnym. Od lipca 2020 roku w ten sposób odbyło się około 146 tysięcy rozpraw.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem