more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: w przyszłym tygodniu zajmiemy się ustawą o 14. emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 08:14
"Mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny" - napisał na Facebooku szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Premier: w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze
Premier: w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturzeFoto: AxelRudi/Shutterstock

Zgodnie z projektem ustawy, który w środę opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu, 14. emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rentą. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

"Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny!" - czytamy we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku.

Świadczenie dla emerytów i rencistów

Jak wynika z projektu ustawy, świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, u których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, u których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota 14. emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Czytaj także:

Kiedy wypłata "czternastek"?

Czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 roku i u których wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Rząd zaproponował, by "czternastka" została wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 roku, "z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 roku".

Na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu ma być też rozpatrywany, zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera, projekt ustawy dot. wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem