more_horiz
Wiadomości

Byli funkcjonariusze SB i MO ukrywali dokumenty bezpieki. Katowicki IPN kieruje sprawę do sądu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 21:44
Katowicki IPN oskarżył dwóch byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Materiały powinny były być przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. Oskarżonym może grozić nawet do 8 lata więzienia. 
Katowicki IPN oskarżył dwóch byłych funkcjonariuszy SB i MO o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL
Katowicki IPN oskarżył dwóch byłych funkcjonariuszy SB i MO o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRLFoto: MICHAL DYJUK/REPORTER/EAST NEWS

Wśród ponad 100 tajnych dokumentów z lat 1970-1990 znalezionych w domach i pomieszczeniach gospodarczych użytkowanych przez byłych funkcjonariuszy i ich bliskich są między innymi tajne informacje o pacyfikacji kopalni Wujek i dokumentacja dotycząca wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa.

Byli funkcjonariusze ukrywali dokumenty 

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie akt oskarżenia w tej sprawie. Jednym z oskarżonych jest Witold Z. - były funkcjonariusz Departamentu I MSW PRL, który później zajmował kierownicze stanowisko służbowe w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Drugi to Kazimierz Z. - były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, zajmujący kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego.

Piotr Sobierajski z redakcji "Dziennika Zachodniego", autor artykułu, który informuje o sprawie, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że postępowanie toczyło się kilkanaście miesięcy. - Jak przekazał nam prokurator Dariusz Psiuk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, od wszczęcia tego postępowania do przekazania aktu oskarżenia do sądu w Będzinie minęło około 1,5 roku. Postępowanie zostało zapoczątkowane anonimowym donosem, co sprawiło, że konieczne było zweryfikowanie treści tych informacji, a także przeszukanie wielu pomieszczeń - powiedział Piotr Sobierajski.

Posłuchaj
00:20 11744308_1.mp3 Piotr Sobierajski z redakcji "Dziennika Zachodniego" o szczegółach postępowania (IAR)

Dziennikarz dodał, że jedna z oskarżonych osób to mieszkaniec powiatu będzińskiego. Druga osoba jest spoza powiatu, ale - jak ujął - "jej sprawa została powiązana bezpośrednio z całością tego postępowania". - Na razie trudno powiedzieć, kiedy rozpocznie się sądowe postępowanie, ale jak przekazał nam prokurator, może to nastąpić pod koniec wakacji lub jesienią - powiedział redaktor.

Materiały z okresu stanu wojennego

Jak informuje IPN, przeszukania na szeroką przeprowadził prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach wraz z funkcjonariuszami Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach.

Zabezpieczyli oni między innymi ponad 100 dokumentów wytworzonych w latach 1970-1990 przez organy bezpieczeństwa PRL oznaczonych klauzulami "tajne", "ściśle tajne" i "tajne specjalnego znaczenia". Materiały te zostały wytworzone w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski oraz działaniami Służby Bezpieczeństwa podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego.

Wśród odnalezionych dokumentów znajdowały się między innymi: legitymacje służbowe i przepustki wydane przez SB, dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów SB, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem" oraz materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski.

Pacyfikacja kopalni "Wujek"

Znaleziono także materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach zawierające dane o pacyfikacji kopalni "Wujek", materiały informujące o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w zakładach pracy województwa katowickiego oraz stanie bezpieczeństwa na terenie tego województwa po wprowadzeniu stanu wojennego.

Wśród zabezpieczonych dokumentów są również opracowania dotyczące działań funkcjonariuszy wywiadu oraz Służby Bezpieczeństwa podejmowanych wobec osób ze środowisk opozycyjnych oraz wobec osób duchownych.

Czytaj także:

Zabezpieczono także dokumentację dotyczącą wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa, która została przeprowadzona między służbami wywiadowczymi państw bloku wschodniego i państw zachodnich 11 lutego 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie.

Funkcjonariusze przejęli też wykaz opatrzony tytułem "Funkcjonariusze i agentura byłego hitlerowskiego aparatu kontrwywiadowczego i policyjnego" z podziałem na rozdziały "Abwehra", "Gestapo", "SD", "Policja", zawierające łącznie dane 489 osób z podaniem ich miejsc zamieszkania w Polsce, miejsc pracy, wykonywanych zawodów, pełnionych stanowisk i funkcji.

Czyn zarzucony oskarżonym jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem