more_horiz
Wiadomości

Spółka Orlenu zbuduje nową elektrownię w Grudziądzu. Obajtek: będzie mogła zużywać wodór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 14:14
CCGT Grudziądz, spółka zależna Energi, podpisała z konsorcjum firm Siemensa i firmą Mytilineos, umowę dotyczącej zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej o mocy 563 MWe za szacunkową kwotę ok. 2 mld zł - podała Energa w środowym komunikacie. - W przyszłości może działać na paliwie wodorowym - zapowiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Elektrownia powstanie do 2025 r. a dostarczy energię do sieci w 2026 r. - powiedział Daniel Obajtek.
Elektrownia powstanie do 2025 r. a dostarczy energię do sieci w 2026 r. - powiedział Daniel Obajtek.Foto: Adam Chelstowski / Forum

- Elektrownia gazowa w Grudziądzu będzie dostosowana do działania w przyszłości na paliwie wodorowym - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Należąca do Orlenu Energa zawarła w środę kontrakt na budowę w Grudziądzu elektrowni na gaz o mocy 563 MW.

Energa poinformowała w środę, że zawarła z konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos kontrakt dotyczący zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni parowo-gazowej (CGTT) za ok. 2 mld zł. 

- Elektrownia powstanie do 2025 r. a dostarczy energię do sieci w 2026 r. - dodał Obajtek podczas konferencji prasowej.

Harmonogram realizacji projektu przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2022 roku, natomiast oddanie elektrowni do eksploatacji w 2025 r. Projekt realizowany będzie w formule "pod klucz", obejmującej realizację wszystkich prac, w tym m.in. zaprojektowanie, uzyskanie w imieniu zamawiającego wybranych decyzji administracyjnych, dostawy, roboty budowlane, montaż, szkolenie personelu, rozruch, ruch próbny, przekazanie elektrowni do eksploatacji oraz świadczenie usług gwarancyjnych w okresie następującym po oddaniu elektrowni do eksploatacji.

W kwietniu 2020 roku grupa Energa została przejęta przez PKN Orlen. - Grupa Orlen tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy Orlen to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawialnych źródeł energii rozwijanych w koncernie – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen, czasowo pełniący obowiązki prezesa zarządu Energi, Daniel Obajtek.

Elektrownia gazowo-parowa

Jak wyjaśniono w komunikacie, planowana elektrownia zostanie przez generalnego wykonawcę zaprojektowana i wykonana jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą.

Spółka CCGT Grudziądz w grudniu 2021 r. zawarła z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy z obowiązkiem mocowym w wysokości 518,370 MW, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Łączne przewidywane przychody spółki z tytułu tego kontraktu w okresie jego obowiązywania mogą wynieść co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Grupa Energa zakłada przeznaczenie na inwestycje do 2030 r. ok. 31,5 mld zł, z czego aż ok. 15,2 mld zł w latach 2021-2025.

Zobacz także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem