more_horiz
Wiadomości

Katastrofa smoleńska. Sąd: jest wniosek o tymczasowy areszt dla kontrolera lotu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:06
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie postanowieniem z dnia 17 maja 2022 r. zastosował wobec podejrzanego Wiktora R. środek zapobiegawczy. To ciąg dalszy sprawy kontrolerów lotu w Smoleńsku z 2015 r.
Smoleńsk, Rosja, 10.04.2010. Szczątki rozbitego samolotu Tu-154M.
Smoleńsk, Rosja, 10.04.2010. Szczątki rozbitego samolotu Tu-154M.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniupodejrzanego na okres 30 dni od daty zatrzymania mężczyzny.

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów zajmował się rozpoznaniem wniosków prokuratury w maju 2021 roku. Wnioski dotyczyły tymczasowego aresztowania trzech kontrolerów lotów pełniących w kwietniu 2010 r. służbę na lotnisku w Smoleńsku. Chodzi o płk. Pawła P., mjr. Wiktora R. oraz ppłk. Nikołaja K.

– Sprawy o areszt są odroczone bezterminowo – informował wówczas Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa kontrolerów lotu

Zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów lotów ze smoleńskiego lotniska sformułowano w 2015 r. Dwa lata później prokuratura zmieniła zarzuty wobec Pawła P. i Wiktora R. – z nieumyślnego spowodowania katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa na działanie umyślne. Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani – zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania – przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili.

Teraz, jak ustalił portal tvp.info, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie zdecydował o aresztowaniu tymczasowym na 30 dni podejrzanego Wiktora R.

Jednocześnie sąd nie poparł wniosku prokuratury o aresztowanie drugiego kontrolera - Nikołaja K. Oba postanowienia są nieprawomocne, a stronom przysługuje środek odwoławczy.

Czytaj także:

pg,TVPInfo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem