more_horiz
Wiadomości

Premier Portugalii w Polsce. Rozmowy o wsparciu Ukrainy i przygotowaniach do szczytu NATO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 05:55
Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Szef rządu w Lizbonie przybędzie dziś do Warszawy. Politycy będą rozmawiali o pomocy dla Ukrainy i wyzwaniach wynikających z migracji ludności.
Premier Portugalii przyleci do Warszawy. Spotka się z Mateuszem Morawieckim
Premier Portugalii przyleci do Warszawy. Spotka się z Mateuszem MorawieckimFoto: POOL / Reuters / Forum

Dyskusja premierów ma także dotyczyć wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej w tym zakresie. Rozmowa będzie dotyczyła również współpracy dwustronnej oraz zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Spotkanie będzie też okazją, by omówić przygotowania do planowanego na czerwiec szczytu NATO w Madrycie.

Polska opowiada się za rozszerzeniem Sojuszu o Szwecję i Finlandię i wyraża zgodę na przyjęcie tych państw w możliwe szybkim terminie. Politycy omówią także kwestie związane z energetyką, polityką klimatyczną i bezpieczeństwem międzynarodowym.

Relacje polsko-portugalskie. Ważna rocznica

Premier Costa odwiedzi Polskę z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. 13 maja 1922 roku polski poseł Ksawery Orłowski złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Portugalii António José de Almeidy. Tym samym stał się pierwszym oficjalnym przedstawicielem odrodzonego Państwa Polskiego na ziemiach portugalskich. Datę tę przyjmuje się za dzień ustanowienia dwustronnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Portugalią.

Spotkanie premierów Morawieckiego i Costy rozpocznie się o godzinie 9 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po spotkaniu planowana jest konferencja prasowa o godzinie 10.20.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem