more_horiz
Wiadomości

30 proc. dzieci nie dożywa operacji. Lena od ponad 3 lat czeka na nowe serce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 07:00
Lena ma 9 lat. Dziewczynka walczy z niezwykle rzadką chorobą, kardiomiopatią restrykcyjną. Jej zegar życia bije coraz wolniej. Rodzina walczy z czasem. - Trzeba uświadamiać rodziców dzieci, które odchodzą, że mogą komuś pomóc, jeśli zdecydują się, by ich synek czy córeczka zostali dawcami narządów po śmierci. Być może takie serduszko trafi też do Lenki - apeluje Weronika, mama dziewczynki.
Dla Lenki jedyną szansą, by żyć, jest przeszczep serca
Dla Lenki jedyną szansą, by żyć, jest przeszczep sercaFoto: PR

Na przeszczep serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oczekuje 27 dzieci. Na tzw. pilnej liście jest ich siedemnaścioro. Znalezienie się na tej krótszej oznacza, że czasu na transplantację może już być niewiele. Na pilnej liście zabrzańskiej placówki znajduje jest też Lenka, której stan zdrowia pogarsza się. Dziewczynka w sierpniu zeszłego roku przeszła udar, co było wynikiem kolejnych powikłań choroby podstawowej - kardiomiopatii restrykcyjnej. W tym roku minie cztery lata od postawienia diagnozy, a serca dla 9-latki wciąż nie ma. 

Zobacz reportaż o Lence:

W reportażu opowiadam historię Leny. Staram się też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Polsce wykonuje się tak niewiele transplantacji pediatrycznych i co można zrobić, by to zmienić. Reportaż jest również swoistym apelem do rodziców, których synek czy córeczka odchodzą. Apelem, by mimo bólu, który przeżywają, pozwolili, aby ich dziecko zostało dawcą narządów. Dawcą życia.

Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem