more_horiz
Wiadomości

Żegnamy wielkich aktorów. Uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 04:43
Rano w kościele dominikanów w Krakowie odprawiona zostanie msza żałobna, a po południu nastąpi ceremonia pochówku Jerzego Treli na cmentarzu w Leńczach, jego rodzinnej miejscowości. W Warszawie i Otwocku odbędą się uroczystości pogrzebowe Ignacego Gogolewskiego. Obaj aktorzy spoczną w grobach rodzinnych. 
Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski zmarli 15 maja
Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski zmarli 15 majaFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

O godz. 9.00 prochy Jerzego Treli zostaną wystawione w krakowskim kościele ojców dominikanów, godzinę później rozpocznie się msza żałobna. Aktor spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Leńczach. Ceremonię pochówku zaplanowano na 14.00.

Jerzy Trela zmarł 15 maja w wieku 80 lat.

Aktor przez kilkadziesiąt lat był związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Za wybitne kreacje aktorskie w 2011 roku otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". Także w 2011 roku Jerzy Trela został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 otrzymał Wielki Splendor - nagrodę Teatru Polskiego Radia za "wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce”. Jest też laureatem wielu innych prestiżowych wyróżnień.

Niedawno Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała Jerzemu Treli najwyższe krakowskie wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

Jego dorobek artystyczny to około 350 ról.

***

W Warszawie w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym zostanie odprawiona msza pożegnalna (godz. 11.00) w intencji Ignacego Gogolewskiego. Po mszy nastąpi przejazd do Otwocka, gdzie wybitny aktor zostanie pochowany w grobie rodzinnym (na cmentarzu parafii św. Wincentego a'Paulo).

Jak poinformował w mediach społecznościowych duszpasterz środowisk twórczych, ks. Andrzej Luter, nabożeństwo żałobne będzie transmitowane online za pośrednictwem kanału YouTube Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

Jeden z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej zmarł 15 maja w wieku 90 lat.

Ignacy Gogolewski stworzył ponad 130 kreacji teatralnych i kilkadziesiąt ról filmowych, miał też w dorobku artystycznym niemal 90 kreacji w Teatrze Telewizji. Artysta szczególnie cenił współpracę z Teatrem Polskiego Radia, w którym wystąpił w ponad 200 słuchowiskach - zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, między innymi w "Burzy" Williama Shakespeare'a oraz w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa.

Rozgłos przyniosła mu teatralna rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora tradycji teatru romantycznego.

fc


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem