more_horiz
Wiadomości

Akt oskarżenia przeciwko 16 gangsterom. "Grupa siedlecka" odpowie za ponad 150 przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 08:05
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko tzw. grupie siedleckiej. Na ławie oskarżonych usiądzie 16 osób, w tym szef grupy Mirosław G. ps. "Grochal" oraz drugi z kierujących tą grupą Artur Ch. ps. "Gruby".
CBŚP rozbiło grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami
CBŚP rozbiło grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykamiFoto: cbsp.policja.pl

Akt oskarżenia przeciwko "grupie siedleckiej" z "Grochalem" na czele skierował do sądu Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadziła wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Ponad 150 przestępstw

- Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 164 przestępstw, w tym Mirosławowi G. ps. "Grochal" oraz Arturowi Ch. ps. "Gruby", założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, czerpanie korzyści z nierządu innych osób, posiadanie broni palnej bez zezwolenia, a także wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Grochal" i "Gruby" odpowiedzą również przed sądem za dokonanie i zlecenie szeregu pobić, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz za zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

- Paweł P. ps. "Pako" został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a ponadto o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Natomiast Michał B. ps. "Kogut" odpowie przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a także za zbrodnie wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych oraz handel narkotykami. Obaj zostali również oskarżeni m.in. o nielegalne posiadanie broni - podkreśliła PK.

Handel narkotykami i pobicia

Prokuratorzy wskazali, że pozostałym oskarżonym zarzucono m.in udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, produkcję oraz handel znaczną ilością narkotyków w tym amfetaminą oraz kokainą. Odpowiedzą także za pobicia, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów należących do osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz zagrożenie wysoką karą, na wniosek prokuratora nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 14 oskarżonych - zaznaczyła PK.

Czytaj więcej:

Dotychczas zarzuty usłyszało 100 osób

Według ustaleń śledczych "grupa siedlecka" działała w województwie mazowieckim, lubelskim i podlaskim głównie w okolicach Siedlec, Łukowa, Hajnówki i Białej Podlaskiej. - Jej członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, przestępstwa narkotykowe, a także przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono już prawie 100 osobom - przekazała Prokuratura Krajowa.

- W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątku oskarżonych w tym m.in. 200 tysięcy euro w gotówce, nieruchomości, złotej biżuterii. Ponadto w toku śledztwa zabezpieczono długą broń palną, naboje, tłumik, kamizelkę kuloodporną, pałki teleskopowe, maczety, kastety oraz amunicję, na którą zatrzymani nie posiadali zezwolenia - dodała PK.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może im grozić do 15 lat więzienia. 

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem