more_horiz
Wiadomości

Tragiczny pożar pod Warszawą. Zginęła Maja Lidia Kossakowska, "pierwsza dama polskiej fantastyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 20:11
W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru domu letniskowego w Starych Załubicach, w gminie Radzymin na Mazowszu. W budynku przebywała Maja Lidia Kossakowska, autorka książek fantasy, nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki. Kobieta zginęła w płomieniach, jej mąż Jarosław Grzędowicz nie odniósł obrażeń.
W pożarze zginęła pisarka fantasy Maja Lidia Kossakowska
W pożarze zginęła pisarka fantasy Maja Lidia KossakowskaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Akcję straży pożarnej opisał portal wwl112.pl. "Kiedy ratownicy dotarli w wąską, zalesioną aleję, drewniano-murowany dom letniskowy był już cały objęty ogniem. Rozpoczęła się akcja gaśnicza. Wokół biegał zdenerwowany, niegroźnie ranny mężczyzna i krzyczał, że w środku znajduje się jego żona, której nie udało się wydostać z płomieni. Jednak wejście do palącego się budynku było niemożliwe z uwagi na zagrożenie życia strażaków. Po kilkudziesięciu minutach udało się opanować żywioł i przeszukać pogorzelisko. Niestety w jednym z pomieszczeń leżały spalone zwłoki 50-letniej kobiety. Przybyły na miejsce lekarz mógł tylko stwierdzić zgon" - czytamy.

Pierwsza dama polskiej fantastyki 

W pożarze zginęła Maja Lidia Kossakowska. Informację o jej śmierci potwierdziła redakcja czasopisma "Nowa Fantastyka". Najbardziej znana powieść Kossakowskiej to "Siewca Wiatru", wydana w 2004 roku.

Mąż pisarki Jarosław Grzędowicz nie odniósł poważniejszych obrażeń. To jeden z najbardziej znanych pisarzy fantasy, autor cyklu "Pan Lodowego Ogrodu" i bestsellerowej powieści "Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy".

tvp.info/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem