TRANSMISJA:
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka debatowała wieczorem nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt, który jest w Sejmie od kilkunastu tygodni, to przepisy przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakładają likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Projekt zmian w Sądzie Najwyższym
W trakcie prac członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości omówili m.in. propozycje zmian do projektu, jakie zgłosili zarówno koalicjant partii rządzącej - Solidarna Polska - oraz przedstawiciele klubów opozycyjnych. W toku prac przyjęto m.in poprawki, które podczas dzisiejszej debaty na sali obrad zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Chodzi o poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły, czyli przywrócić pierwotną postać projektu prezydenta. Poprawki te tym samym znoszą propozycje Solidarnej Polski, które komisja przyjęła w ubiegły czwartek. Wprowadzały one preambułę i wykreślały z projektu zapis o możliwości "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych orzeczeń.
Przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS Marek Ast powiedział po zakończeniu prac, że projekt w obecnym kształcie jest efektem szerokiej debaty i powinien być już bez problemów przegłosowany przez parlament. Poseł Marek Ast dodał, że dzięki projektowi w obecnym kształcie zostaną spełnione oczekiwania TSUE i Komisji Europejskiej, a tym samym będą mogły być odblokowane środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj również:
jmo,pg