more_horiz
Wiadomości

Obrady Sejmu. Trwa dwudniowe posiedzenie [TRANSMISJA]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 20:00
W środę o godzinie 10.00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmują się m.in. rządowym projektem ustawy o kolejnym w 2022 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli o tzw. 14. emeryturze. Ponadto pracują też nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przedstawionym przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W Sejmie 14. emerytura i reforma Sądu Najwyższego
W Sejmie 14. emerytura i reforma Sądu NajwyższegoFoto: Twitter/Sejm RP

TRANSMISJA:

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka debatowała wieczorem nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt, który jest w Sejmie od kilkunastu tygodni, to przepisy przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakładają likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym

W trakcie prac członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości omówili m.in. propozycje zmian do projektu, jakie zgłosili zarówno koalicjant partii rządzącej - Solidarna Polska - oraz przedstawiciele klubów opozycyjnych. W toku prac przyjęto m.in poprawki, które podczas dzisiejszej debaty na sali obrad zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Chodzi o poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły, czyli przywrócić pierwotną postać projektu prezydenta. Poprawki te tym samym znoszą propozycje Solidarnej Polski, które komisja przyjęła w ubiegły czwartek. Wprowadzały one preambułę i wykreślały z projektu zapis o możliwości "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych orzeczeń.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS Marek Ast powiedział po zakończeniu prac, że projekt w obecnym kształcie jest efektem szerokiej debaty i powinien być już bez problemów przegłosowany przez parlament. Poseł Marek Ast dodał, że dzięki projektowi w obecnym kształcie zostaną spełnione oczekiwania TSUE i Komisji Europejskiej, a tym samym będą mogły być odblokowane środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj również:

jmo,pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem