Ustawa o SN. Prezes PiS: mam nadzieję, że na tym posiedzeniu Sejmu uda się zakończyć prace

2022-05-25, 11:44

Ustawa o SN. Prezes PiS: mam nadzieję, że na tym posiedzeniu Sejmu uda się zakończyć prace
Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że uda się zakończyć pracę nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Foto: PAP/Leszek Szymański

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, wyraził nadzieję, że uda się zakończyć prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

Szef PiS był pytany w parlamencie przez Polskie Radio o to, czy nastąpi to na tym posiedzeniu. - Mam nadzieję, że tak - powiedział Jarosław Kaczyński. Z kolei na pytanie o to, czy w Sejmie jest większość, która poprze projekt, szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki odpowiedział, że "oczywiście". Drugie czytanie projektu odbędzie się w Sejmie około 12.00.

Prezydencki projekt zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Problemy z KE

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: mam nadzieję, że uda się zakończyć pracę nad ustawą o SN (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o KPO stwierdził, że zespoły negocjacyjne ze strony Polski i Brukseli "dogadały się, jeżeli chodzi o kwestię kamieni milowych, czyli treści reform, które należy wprowadzić". - Do końca kwartału, czyli do końca czerwca musimy te reformy wdrożyć. Później Komisja Europejska, tak jak jest to w procedurze, w lipcu i sierpniu ocenia wdrażanie reform we wszystkich krajach w KPO i wypłaca transze we wrześniu. Taki jest harmonogram działań KE w tym zakresie - mówił. Jak dodał, warunkiem wypłaty środków unijnych jest zrealizowanie kamieni milowych.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Czytaj także: 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej