more_horiz

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Marek Ast o szczegółach projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 17:35
- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie drugie czytanie ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Projekt, który przedłożył pan prezydent, w sumie z niedużymi zmianami, trafia w tej chwili właśnie do drugiego czytania. Mam nadzieję, że w trakcie posiedzenia uda się zakończyć pracę nad tymi przepisami - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Marek Ast
Marek AstFoto: PR24/AK

W tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym. - Będzie drugie czytanie ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Projekt, który przedłożył pan prezydent, w sumie z niedużymi zmianami, trafia w tej chwili właśnie do drugiego czytania. Mam nadzieję, że w trakcie posiedzenia uda się zakończyć pracę nad tymi przepisami - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Ast. 

Jak zaznaczył, w projekcie został zapis na temat testowania niezależności sędziów. - Ten test sędziowski zostaje, mimo iż pierwotnie i minister sprawiedliwości, i Solidarna Polska proponowali w poprawkach wykreślenie tego instrumentu. Ale ostatecznie zostaje on w złagodzonej wersji - po prostu pominięto tam postępowanie przygotowawcze, w trakcie którego ewentualnie można byłoby również stosować testy. Myślę, że całkowicie racjonalnie - wyjaśniał poseł. 

- Bo postępowanie przygotowawcze to między innymi postanowienia sądów o tymczasowych aresztowaniach - choćby przestępców schwytanych na gorącym uczynku. Gdyby w tym momencie stosować test, wówczas sąd nie mógłby zastosować tymczasowego aresztowania, musiałby czekać na wynik testu. W tym przypadku strony zgodziły się, że rzeczywiście byłoby to zagrożenie, nawet dla porządku publicznego. Wobec tego postępowanie przygotowawcze w sądzie zostało wyłączone z testu, ale w pozostałym zakresie jak najbardziej ma on być stosowany - dodał polityk.

Stwierdził również, że "jest to instytucja zbliżona do instytucji wniosku o wyłączenie sędziego, więc była zgoda co do tego, żeby w postępowaniu zażaleniowym - gdyby ten wniosek nie został uwzględniony - stosować odpowiednio przepisy właśnie o wyłączeniu sędziego".

Przypomniał też, że "propozycja pana prezydenta jest taka, żeby w miejsce Izby Dyscyplinarnej powołać Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie działała w innym składzie". - Nie będzie oczywiście złożona z sędziów dotychczasowej Izby Dyscyplinarnej. Aczkolwiek, nie jest wykluczone, że w wyniku postępowania zmierzającego do ukształtowania Izby któryś z sędziów tam się znajdzie - podsumował Marek Ast. 

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:18 _PR24_AAC 2022_05_23-16-36-00.mp3 Marek Ast o reformie Sądu Najwyższego (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach 
Gość: Marek Ast (poseł PiS)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 16.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także