Jak postąpi resort zdrowia w przypadku małpiej ospy w Polsce? "Wprowadzono działania prewencyjne"

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia wprowadzające działania prewencyjne związane z ospą małpią. Nowe przepisy dotyczą między innymi zgłaszania przypadków zakażenia, a także kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę. W Polsce nie odnotowano dotąd przypadków tego wirusa.

2022-05-27, 17:56

Jak postąpi resort zdrowia w przypadku małpiej ospy w Polsce? "Wprowadzono działania prewencyjne"
Minister Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia związane z małpią ospą. Foto: Shutterstock/hedgehog94

Znowelizowane przepisy dotyczą także obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

W Polsce nie zanotowano dotąd przypadków małpiej ospy. Do tej pory choroba nie występowała w Polsce, ale wobec pojawienia się jej ognisk w Europie zachodzi konieczność uwzględniania małpiej ospy oraz zakażenia wirusem MPXV w przepisach. Gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji.

W ramach przygotowań do pojawienia się wirusa w naszym kraju opracowano również materiały informacyjne dotyczące ospy małpiej oraz zaleceń i diagnostyki w tym zakresie.

Wirus małpiej ospy

Na temat wirusa małpiej ospy wypowiedział się również  rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem - podkreślił. 

REKLAMA

Rzecznik zapowiedział, że zostanie opublikowana informacja opracowana przez ekspertów chorób zakaźnych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz instrukcja dla placówek medycznych, dotycząca pobierania i przekazywania próbek materiału do badania.

"Testy mogą potwierdzić"

- Na dzisiaj w polskich szpitalach nie funkcjonują testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią, lecz kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia. NIZP-PZH dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzającego w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach - wyjaśnił.

- Uspokajam, że na dziś małpia ospa nie stanowi żadnego zagrożenia epidemicznego dla Polski - podkreślił.

Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej