more_horiz
Wiadomości

"Spełnia kryteria uzgodnione z KE". Rzecznik rządu jednoznacznie o noweli ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:53
W naszym głębokim przekonaniu uchwalona nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, ze względu na niewielkie zmiany, które w niej zaszły w toku prac w Sejmie, spełnia kryteria uzgodnione z Komisją Europejską - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Mller: w naszym przekonaniu nowela ustawy o SN wypełnia uzgodnienia z KE
Müller: w naszym przekonaniu nowela ustawy o SN wypełnia uzgodnienia z KEFoto: Zolnierek/Shutterstock

Sejm uchwalił w czwartek (26.05) zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

- Proces legislacyjny w Sejmie zasadniczo nie zmienił pierwotnego przedłożenia pana prezydenta. W związku z tym, w naszym przekonaniu, ustawa wypełnia "kamienie milowe", które zostały ustalone podczas negocjacji z Komisją Europejską. W szczególności w zakresie reformy systemu dyscyplinarnego - likwidacji Izby Dyscyplinarnej oraz możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego w sprawach dotyczących sędziów - powiedział Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (26.05) oświadczył w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do Krajowego Planu Odbudowy".

- Zakończyliśmy negocjacje "kamieni milowych". I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie "kamieni milowych" związanych z KPO - powiedział szef rządu.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Pod koniec października zeszłego roku von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Czytaj również:

Zobacz także: Krzysztof Sobolewski w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem