more_horiz
Wiadomości

Powiatowy Dzień Strażaka. Marszałek Sejmu: w tym trudnym czasie egzamin z niesienia pomocy zdajecie na szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 15:00
- Strażacy niosą pomoc i są wszędzie tam, gdzie ktoś prosi o ratunek; strzegą naszego bezpieczeństwa - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej oraz powiatowego Dnia Strażaka w Jaworze. - Cenimy was za to, że potraficie się narażać - dodała.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: cenimy was za to, że potraficie narażać własne zdrowie i życie
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: cenimy was za to, że potraficie narażać własne zdrowie i życieFoto: twitter.com/KancelariaSejmu

Podczas wystąpienia marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że strażacy niosą pomoc i są wszędzie tam, gdzie ktoś prosi o ratunek. - Strzegą naszego bezpieczeństwa i na co dzień dają nam to poczucie bezpieczeństwa - mówiła.

Zaznaczyła, że dwa ostatnie lata pokazały, że polscy strażacy są wyjątkowi też z innego powodu. - Nigdy wcześniej nasze służby mundurowe, w tym także straż pożarna - państwowa i ochotnicza - nie musiała się zmierzyć z takimi dwoma wrogami - powiedziała. W tym kontekście wskazała na pandemię koronawirusa, podczas której strażacy "stawali na pierwszej linii, wspierali medyków, pomagali chorym".

Dodała, że obecnie, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, strażacy również niosą pomoc. - Jesteście na granicy, jesteście przy tych, którzy stamtąd uciekają przed wojną. Ale wielu ze strażaków gości uchodźców z Ukrainy, także w swoich domach - mówiła marszałek Sejmu. - Jako naród, jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin na szóstkę; na szóstkę zdaliście go i wy - polscy strażacy - podkreśliła.

Marszałek Sejmu: cenimy was za to, że potraficie się narażać

Marszałek Sejmu zwracała także uwagę, że wojna toczy się tuż za naszą granicą i Polacy też czują się zagrożeni. - Ale pomagamy, bo Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, walczą także o naszą wolność i wolność całej Europy - wskazała.

Elżbieta Witek stwierdziła ponadto, że naszym obowiązkiem jest nieść pomoc Ukraińcom w najszerszym tego słowa znaczeniu. - Robimy to jako rząd, państwo, organizacje pozarządowe, samorządy, służby mundurowe, ale także jako obywatele. I za to chcieliśmy wam bardzo serdecznie podziękować - zaznaczyła.

Podkreśliła ponadto, że strażacy są bardzo cenieni i darzeni wielką sympatią przez Polaków. Jak mówiła jest to efekt wyjątkowych cech, takich jak "empatia, zrozumienie dla potrzeb innego człowieka i płynąca z głębi serca potrzeba niesienia pomocy temu, kto tej pomocy potrzebuje". - Czasami z narażeniem własnego zdrowia i własnego życia. I za to was właśnie cenimy, że potraficie narażać się dla nas - powiedziała.

Dodała przy tym, że strażacy biorą również udział w wielu trudnych, niebezpiecznych akcjach poza granicami naszego kraju. - Miałam niejednokrotnie okazję słyszeć od kolegów z tych państw, gdzie polskie jednostki ratownicze brały udział w różnych akcjach najwyższe słowa uznania właśnie za ten niezwykły profesjonalizm i za skuteczność polskich strażaków - wskazała.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:31 11763583_1.mp3 Elżbieta Witek: jesteście na granicy, jesteście przy tych, którzy uciekają przed wojną; wielu z was gości uchodźców z Ukrainy także w swoich domach (IAR) 

Powiatowy Dzień Strażaka

- Dziękujemy za waszą służbę i życzymy wam, abyście zawsze z każdej akcji bezpiecznie wracali do domu. Życzymy wam, aby ta służba przynosiła wam jak najwięcej satysfakcji, życzymy wam także wielu przyjaciół, którzy będą rozumieli, że inwestowanie w państwową i ochotniczą straż pożarną jest inwestowaniem w nasze bezpieczeństwo - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Z kolei zastępca Komendanta Głównego PSP nadbrygadier Adam Konieczny podkreślił, że ostatnie dwa i pół roku "to permanentna gotowość operacyjna całych naszych dwóch formacji, które stanowią fundament bezpieczeństwa". - Pokazaliśmy, że przy zmieniającej się sytuacji wewnątrz kraju i w sytuacji zewnętrznej, jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom i szybko dostosować się do wymagań, jakie stawia przed nami rzeczywistość - powiedział.

- Solidarność międzynarodowa jest nam bardzo potrzebna. Dzisiaj w świecie jesteśmy uznawani za elitę pożarniczą otrzymując liczne gratulacje, a fakt, że przeprowadziliśmy aż 35 misji ratowniczych i humanitarnych, z czego tylko w ostatnich dwóch latach aż 15, świadczy o tym, że stanowimy bardzo ważny element nie tylko sytemu bezpieczeństwa naszego kraju, ale w międzynarodowym tego słowa znaczeniu - mówił nadbrygadier.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem