Premier Morawiecki: środki z KPO pozwolą nam przezwyciężyć putinflację
- Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy putinflacja, czyli inflacja wywołana przez Władimira Putina, będzie mogła zostać przezwyciężona - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą i szefową KE Ursulą von der Leyen. Jak ocenił, "Polska jest obecnie jedną z głównych lokomotyw Europy".
2022-06-02, 18:55
Premier: Polska jest jedną z głównych lokomotyw UE
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że "ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu". Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna.
- Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy - powiedział premier.
Jak zaznaczył, "Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy". - Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi - podkreślił Morawiecki.
REKLAMA
Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany
- Jestem głęboko przekonany, że to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce, polskiemu społeczeństwu i temu, aby zwalczyć strategiczne zagrożenie, które dzisiaj ujawniło się z całą swoją mocą, czyli uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji - powiedział premier.
Podkreślił też, że "putinflacja, czyli inflacja wywołana przez Władimira Putina, będzie mogła być przezwyciężona dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy". Wskazał, że program jest ważny, by wzmocnić konkurencyjność, w tym energetyczną naszego kraju.
Porozumienie rządu z KE
REKLAMA
- Niewielu wierzyło, że uda się wypracować kompromis między nami a KE w zakresie programu odbudowy, a udało się. Jestem dobrej myśli, że Komisja będzie w stanie wspiąć się na taki poziom rozumienia strategicznych wyzwań, w ramach których żyjemy dzisiaj, i my także wspinamy się na potrzebny poziom, aby przezwyciężyć jakieś niepotrzebne nieścisłości czy nieporozumienia, które mogą pojawić się w najbliższym czasie - powiedział Morawiecki.
Szef rządu podkreślił ponadto, że polska gospodarka jest jedną z najbardziej zrównoważonych, co potwierdzają dokumenty KE. - My dajemy sobie świetnie radę, ale te strategiczne wyzwania: Ukraina, Rosja, zmiany klimatyczne, suwerenność energetyczna Europy, powodują, że dobrze jest razem pracować w kierunku przyszłości, a zostawić za nami to, co nas dzieli - ocenił.
Dziękował też szefowej KE Ursuli von der Leyen, wskazując, że "mamy w pani przewodniczącej przyjaciela". Zdaniem Morawieckiego to historyczny dzień. - Cieszę, że mamy takie wspólne patrzenie na strategiczne wyzwania, które są przed nami. Te, które zgotował nam Putin i jego władza, ale także te, które na pewno wystąpią jeszcze w przyszłości - powiedział.
Wsparcie dla Ukrainy
- Dlatego dobrze, abyśmy potrafili wypracowywać kompromis; żeby solidarność i jedność były tymi wyznacznikami, żebyśmy razem potrafili przezwyciężać kryzysy, które na pewno nas spotkają - mówił.
REKLAMA
Premier poprosił szefową KE - w imieniu ukraińskich władz, z którymi spotkał się w środę - o jak najdalej idącą pomoc w wypracowaniu dla Ukrainy statusu kraju kandydującego do UE.
Reforma sądownictwa
Premier odniósł się też do zarzutów wobec reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Chce powiedzieć jasno. My na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ do suwerennej decyzji każdego państwa członkowskiego należy właśnie to, aby system działał jak najlepiej - powiedział.
Szef rządu ocenił, że w "naszym interesie jest to, aby wszyscy sędziowie byli maksymalnie niezależni, niezawiśli, bezstronni". - Ta reforma, te uzgodnienia w ramach Krajowego Planu Odbudowy również tego dotyczyły - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Morawiecki: na pewno nie doprowadzimy do anarchii w systemie sprawiedliwości (IAR) 0:29
Dodaj do playlisty
Morawiecki powiedział, że Polska chce silnej Unii Europejskiej, "która szanuje prawa suwerennych państw". - Dlatego my rozpoczęliśmy proces reformy wymiaru sprawiedliwości już kilka lat temu. Na tym tle doszło - niepotrzebnie moim zdaniem - do kilku zdarzeń, kilku kolizji w minionych latach - ocenił.
Premier o działaniach opozycji na forum UE
Zdaniem premiera wszyscy mogą sobie wyobrazić, że "w ferworze walki politycznej jedna strona, oponenci, przedstawia wszystko w innych barwach". - Tak się stało z naszą szanowną opozycją, że potrafili przekonać niektórych urzędników w Brukseli, że dochodzi tutaj do łamania praworządności. Oczywiście, z mojej perspektywy, sytuacja jest zupełnie inna i sądzę, że bardzo wielu Polaków podziela tę perspektywę - mówił.
Dodał, że w październiku 2020 r. polski rząd przystąpił do kolejnej reformy zakładającej likwidację Izby Dyscyplinarnej, ponieważ - jak powiedział: "nie spełniła ona naszych oczekiwań".
Podczas konferencji Morawiecki zaznaczył, że dzięki walce rządu PiS z korupcją i staraniom o stabilność finansów publicznych, dziś sytuacja finansowa Polski jest dobra "pomimo kilku uderzeń, którym Unia Europejska została poddana".
REKLAMA
Czytaj także:
- Prof. Gontarski: blokowanie KPO było bezprawne, weryfikacja reformy sądownictwa jest pozatraktatowa
- Krzysztof Lipiec: sytuacja związana z pozyskaniem KPO to czołganie Polski przed Komisją Europejską
- Dlatego my rozpoczęliśmy projekty z Krajowego Programu Odbudowy właściwie wcześniej: prefinansowanie, refinansowanie, odpowiedni montaż finansowy został przeze mnie, przez rząd, zlecony już wcześniej - stwierdził.
Podkreślił, że UE może liczyć na Polskę. - UE mogła liczyć na Polskę w sytuacji bardzo trudnej, gdy dystrybuowaliśmy szczepionki wśród krajów trzecich, z którymi UE najbliżej współpracuje. Albo, teraz kiedy pomagamy Ukrainie - a wiemy, że to jest strategiczny moment. Także, kiedy nasi strażacy pomagali gasić wielkie pożary w całej UE i w wielu innych okolicznościach - zaznaczył Morawiecki.
kp
REKLAMA
REKLAMA