Nowe zasady zakupu szczepionek na COVID-19? Minister zdrowia liczy na wsparcie UE

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że na forum Unii Europejskiej będzie poruszał kwestię nadmiaru szczepionek przeciwko COVID-19. Wyraził nadzieję, że Polska spotka się z elastycznością unijnych organów i uzyska wsparcie w negocjacjach z producentami preparatów.

2022-06-07, 14:04

Nowe zasady zakupu szczepionek na COVID-19? Minister zdrowia liczy na wsparcie UE
Adam Niedzielski podkreślił, że chce uzyskać od organów UE wsparcie w negocjacjach kontraktów szczepionkowych z ich producentami. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Szef resortu zdrowia uczestniczył w ambasadzie RP w Rzymie w konferencji "Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia - praktyka i doświadczenia". Przed spotkaniem ze swym włoskim odpowiednikiem, Roberto Speranzą, Adam Niedzielski przypomniał, że niedługo odbędzie się spotkanie wszystkich ministrów zdrowia krajów UE.

- Poruszymy kwestię nadmiaru szczepionek. Mówię o kontraktach z producentami, które były zawierane w najtrudniejszym czasie, kiedy ryzyko było nie do ocenienia w realny sposób - wyjaśnił.

Potrzebna zmiana formuły kontraktów

- W tej chwili zapotrzebowanie na te preparaty jest zdecydowanie mniejsze, a kontrakty zobowiązują wszystkich nas - nie tylko Polskę, ale również Włochy i inne kraje - do zakupu bardzo dużych ilości szczepionek - zauważył.

- Stoimy na stanowisku, że te kontrakty powinny zmienić swoją formułę, powinny zostać uelastycznione. Polska absolutnie będzie przestrzegała zobowiązań w nich zawartych, ale jednak oczekujemy pewnego uelastycznienia, związanego chociażby z tym, że zmieniła się sytuacja epidemiczna, i również z tym, że Polska w tej chwili znajduje się na pierwszej linii pomocy Ukrainie - podkreślił minister zdrowia.

REKLAMA

Zaangażowanie warte miliardy

Zaznaczył, że oznacza to realne koszty dla państwa polskiego. - Nasze zaangażowanie w kontrakty szczepionkowe to jest jeszcze ponad 6 miliardów złotych. Oczekujemy od innych krajów pewnego solidaryzmu, który będzie z jednej strony oznaczał wsparcie dla naszych negocjacji z producentami, ale też zrozumienie dla sytuacji, w jakiej znalazła się Polska - powiedział minister Adam Niedzielski.

Nie tylko Polska

Dziesięć krajów, w tym Polska, pisze do Komisji Europejskiej w sprawie nadwyżki szczepionek przeciw COVID-19 i apeluje o renegocjacje umów z producentami. Pod listem w tej sprawie podpisali się, oprócz Polski, ministrowie zdrowia Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier.

Posłuchaj

Dziesięć krajów UE chce zmian w zasadach kupowania szczepionek przeciw COVID-19 - relacja Beaty Płmeckiej (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

REKLAMA

- Pojawia się często pytanie, jak wiele mogą zmienić szczepienia i stosowanie zasad DDM – stwierdza wirusolog Krzysztof Pyrć. Przytoczone przez specjalistę dane wskazują, że szczepienia przeciwko COVID-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą, czyli nie tylko z powodu tej choroby. (PAP) - Pojawia się często pytanie, jak wiele mogą zmienić szczepienia i stosowanie zasad DDM – stwierdza wirusolog Krzysztof Pyrć. Przytoczone przez specjalistę dane wskazują, że szczepienia przeciwko COVID-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą, czyli nie tylko z powodu tej choroby. (PAP)

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: przechodzimy do fazy endemii- zobacz zapis video z rozmowy

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej