Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej
W gdyńskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się uroczystość papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej w Gdyni. Uroczystościom przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce wraz z metropolitą gdańskim abp. Tadeuszem Wojdą.
2022-06-12, 16:51
Uroczysta procesja i msza święta odbyła się w niedzielę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdyni. Obraz Matki Bożej Pocieszenia wyprowadzili z pobliskiej Bazyliki Morskiej w Gdyni Piłsudczycy.
- Dzięki więc komunii z Osobami Bożymi możemy czerpać ze źródła najważniejszych darów bożych, jakim są świętość, doskonałość, miłość, czy wreszcie miłosierdzie. Potrzebujemy właśnie tych darów, aby w myśl naszego pochodzenia i powołania upodabniać się do Jezusa Chrystusa i w ten sposób zmierzać do celu naszego życia jakim jest nasze zbawienie - mówił abp Wojda i tłumaczył, że "nasz wysiłek na drodze zmagania się w wierze i podążaniu ku zbawieniu potrzebuje wsparcia".
- Potrzebuje pocieszenia i umocnienia, bo jesteśmy, dobrze o tym wiemy, zbyt słabi i o własnych siłach niej jesteśmy wstanie go osiągnąć - powiedział abp Wojda.
Koronacja obrazu
Metropolita gdański mówił o znaczeniu obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej, w którym wierni szukali pocieszenia podczas drugiej wojny światowej, po wojnie, w czasach PRL, czy np. po masakrze Grudnia'70 i latach osiemdziesiątych.
Koronacji obrazu dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Korony zostały wykonane w pracowni gdańskiego artysty Pana Mariusza Drapikowskiego i pobłogosławione przez ojca świętego Franciszka 27 kwietnia 2022 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra na Watykanie.
W kościele od 1924 roku
Otoczony czcią wizerunek Matki Bożej Pocieszenia został namalowany w latach 20-tych ubiegłego wieku przez prof. Jana Rutkowskiego w technice olejnej na płótnie. To przedstawienie typu hodegetria - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.
W 1924 roku obraz o wymiarach 160 cm na 95 cm, na zlecenie fundatora, wojewody pomorskiego Stanisława Wachowiaka, został umieszczony w retablum ołtarza głównego nowego, pierwszego kościoła w Gdyni, poświęconego Królowej Polski.
Czas okupacji
Dziewica z Dzieciątkiem Jezus na rękach przedstawiona jest frontalnie, z głową lekko pochyloną w lewo, w kierunku Syna. Dzieciątko, wspierane przez Matkę, trzyma w prawej ręce jabłko królewskie, a w lewej zamkniętą księgę. Na tle widnieje napis: Miej nas w opiece i módl się za nami do Boga w niebie.
W czasie wojny w miejsce deportowanych Polaków przybyli do Gdyni, nazwanej przez okupantów Gotenhafen, głównie żołnierze niemieckiej floty wojennej i stoczniowcy. W konsekwencji kościół pw. NMP Królowej Polski już 14 września 1939 r. stał się świątynią protestancką. Na prośbę pastora niemieckiego obraz Matki Bożej Pocieszenia pozostał jednak na swoim miejscu.
REKLAMA
- "Krzyż odkrywa egoizm, interesowność i chciwość". Abp Gądecki w 25. rocznicę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
- "Perła polskiej kultury świeci jeszcze mocniej". Piotr Gliński o renowacji Kalwarii Pacławskiej
fc
REKLAMA