more_horiz
Wiadomości

Prawnik, patriota, prezydent. 73. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 06:27
73 lata temu, 18 czerwca 1949 roku, urodził się Lech Kaczyński, prezydent Polski w latach 2005-2010. W swoich wystąpieniach jako głowa państwa wielokrotnie podkreślał potrzebę jedności wśród Polaków, zwracał uwagę na patriotyzm i tożsamość historyczną Polski jako fundamenty budowania pozycji naszego kraju w Europie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Lech Kaczyński urodziłsię 18 czerwca 1949 roku
Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 rokuFoto: PAP/ Jacek Turczyk

Lech Kaczyński z wykształcenia był prawnikiem, w okresie PRL działaczem opozycyjnym i współpracownikiem KOR i NSZZ "Solidarność".  Internowany w czasie stanu wojennego, po zwolnieniu wrócił do prac w podziemnej Solidarności, w 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po transformacji ustrojowej 1989 roku Lech Kaczyński był między innymi senatorem i posłem, współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszym prezesem tego ugrupowania. W latach 1992-1995 pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, następnie był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, a od 2002 roku - prezydentem Warszawy.

»LECH KACZYŃSKI - zobacz specjalny serwis PolskieRadio24.pl«

Prezydentura w imię lepszej Polski

W październiku 2005 roku wygrał wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze kandydata Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Po ogłoszeniu pierwszych wyników Lech Kaczyński zaapelował do Polaków o narodową zgodę. - Polska potrzebuje rozliczenia win, ale Polska jeszcze bardziej potrzebuje zgody. Chciałem się zwrócić o tę właśnie zgodę - zgodę opartą na prawdzie - mówił wówczas prezydent elekt Lech Kaczyński.

00:11 lech kaczynski setka 1 .mp3 Lech Kaczyński: Polska potrzebuje zgody opartej na prawdzie (IAR)

Od początku prezydentury Lech Kaczyński podkreślał, że jego głównym zadaniem jest budowa takiej Rzeczpospolitej, o jaką walczyli robotnicy w 1980 roku.

00:22 lech kaczynski setka 2 .mp3 Prezydent Lech Kaczyński: zbudujemy Polskę na miarę wyzwań obecnego stulecia, zbudujemy IV Rzeczpospolitą (IAR)

Prezydent Lech Kaczyński był znany z patriotycznych wypowiedzi. Podczas obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj przypomniał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie państwowości i podkreślał, że w zjednoczonej Europie nasz kraj nie może stracić swojej tożsamości.

00:29 lech kaczynski setka 3 .mp3 Lech Kaczyński: Polska nie może poczucia swojej tożsamości i jedności, Polska jest jedna i ta sama (IAR)

O potrzebie narodowej jedności i dumie z bycia Polakiem, prezydent Lech Kaczyński mówił także w wystąpieniu z okazji uroczystości rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2009 roku.

Muzeum Powstania Warszawskiego dziedzictwem Lecha Kaczyńskiego

Lech Kaczyński był mocno zaangażowany w budowę Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w organizację obchodów 60. i 65. rocznicy wybuchu zrywu. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu.

W 2009 roku prezydent Kaczyński podkreślił, że Powstanie Warszawskie było jednym z wielkich zrywów narodowych, dzięki któremu po wojnie Polacy zachowali dążenia niepodległościowe. Dały one początek protestom robotniczym w okresie PRL i doprowadziły do obalenia komunizmu.

00:24 lech kaczynski setka 4 .mp3 Lech Kaczyński o wadze pamięci o Powstaniu Warszawskim (IAR)

Czytaj także:

Profetyczne słowa w Tbilisi

Niektóre z przemówień Lecha Kaczyńskiego odbiły się szerokim echem poza granicami naszego kraju. Tak było w sierpniu 2008 roku, kiedy prezydent pojechał do Gruzji. Wcześniej rosyjskie lotnictwo zbombardowało gruzińskie miasto Gori w wojnie o Osetię Południową. W Tbilisi pojawili się prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. Przemawiając do tysięcy Gruzinów, Lech Kaczyński zapewnił, że nie zostali sami, i przestrzegł, że Rosja może zagrozić także innym państwom Europy.

00:24 lech kaczynski setka 5 .mp3 Fragment historycznego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi (IAR)

Uważana przez niektórych za profetyczną wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi, była wielokrotnie cytowana w 2014 roku po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie, a także w lutym (2022), gdy Rosja rozpoczęła krwawą wojnę z Ukrainą, trwającą do dziś.

Słynne przemówienie na Westerplatte

Za jedną z najważniejszych mów Lecha Kaczyńskiego komentatorzy uważają przemówienie wygłoszone 1 września 2009 roku na Westerplatte. Podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent mówił, że to nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory, bo powód do tego mają inni - "ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tę wojnę ułatwili" .

00:29 lech kaczynski setka 6 .mp3 Prezydent Lech Kaczyński: polscy oficerowie ginęli w Katyniu dlatego, że byli polskimi oficerami (IAR)

Przypomniał też o ciosie w plecy, zadanym Polsce przez bolszewicką Rosję, w chwili, gdy naszemu krajowi udało się odeprzeć Niemców spod Lwowa. A potem - mówił prezydent Lech Kaczyński - przyszła "noc okupacji, której istotą była zbrodnia, której istotą był Oświęcim, Holokaust i Katyń".

Czytaj także:

Niewygłoszone przesłanie prezydenta

Prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zba­dane i wyjaśnione. Z takim przesłaniem - 10 kwietnia 2010 roku - leciał na obchody 70. rocznicy tej tragedii. Nad swoim przemówieniem pracował do ostatnich chwil.

00:33 lech kaczynski setka 7 .mp3 Fragmenty niewygłoszonego wystąpienia Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku cytował w Polskim Radiu Wojciech Włodarczyk (IAR)

Czytaj także:

Upamiętnienie w stolicy Polski

10 listopada 2018 roku, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Warszawie odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Monument stanął na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że pomnik ten honoruje nie tylko wielkiego męża stanu.

- Polska pod prezydenturą Lecha Kaczyńskiego umocniła swoją wolność, podmiotowość i bezpieczeństwo. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest nie tylko pomnikiem honorującym tego wielkiego męża stanu, jest pomnikiem całej Polski - solidarnej, wspólnotowej, przyjaznej, dumnej i bezpieczniej - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w 2021 roku, na placu marsz. Piłsudskiego w Warszawie, ojciec Zdzisław Tokarczyk odmówił modlitwę pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Duchowny podziękował w niej za dziedzictwo zmarłego tragicznie prezydenta.

- Dziękujemy za to, że zostawił nam wartość miłości do ojczyzny (...) ale również pozostawił tę walkę o solidarność między nami. To dla niego było bardzo ważne. Za to wszystko i wiele innych rzeczy i wartości, które nam pozostawił, chcemy w tym miejscu symbolicznie, pod jego pomnikiem, mu podziękować - mówił o. Zdzisław Tokarczyk.

Pogrzeb w Katedrze Wawelskiej

Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, wraz z żoną Marią Kaczyńską i 94 innymi osobami. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

»Raport specjalny portalu PolskieRadio24.pl – KATASTROFA SMOLEŃSKA«

Pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii odbył się 18 kwietnia 2010 roku. Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W listopadzie 2016 - po ekshumacji zarządzonej w ramach śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - odbył się ich ponowny pochówek. Trumny ze szczątkami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały złożone w nowym sarkofagu z białego marmuru.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także