Pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Ruszają dwudniowe obchody

20 czerwca minie sto lat od rozpoczęcia trwającego dwa tygodnie procesu przejmowania części Górnego Śląska przez administrację II Rzeczypospolitej. Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono Narodowy Dzień Powstań Śląskich, jednak obchody święta rozpoczną się już w sobotę.

2022-06-18, 06:02

Pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Ruszają dwudniowe obchody

Główne rocznicowe uroczystości odbędą się w weekend w Katowicach, stolicy Górnego Śląska. Świętowanie rozpocznie się piknikiem lotniczym na lotnisku Muchowiec. Będzie można oglądać akrobacje powietrzne i przeloty zabytkowych samolotów, a także prezentację sprzętu wojskowego, pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. 

Wieczorem na katowickim rynku odbędzie się widowisko muzyczne "Metropolis Silesium 2122". Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią m.in. Stanisław Soyka, Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk i Sebastian Riedel.

Gala historyczna na rynku i uroczysty koncert

Główne wydarzenia obchodów zaplanowano na niedzielę, kiedy na katowickim rynku odbędzie się inscenizacja historyczna, a w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla nastąpi otwarcie Panteonu Górnośląskiego, upamiętniającego ważne dla regionu postaci.

REKLAMA

Przed południem w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji ojczyzny, a późnym popołudniem w swojej siedzibie wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Udział w obchodach zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wieczorem przed katedrą odbędzie się koncert, zakończony efektownym mappingiem na elewacji tego monumentalnego obiektu.

Rocznica wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic

20 czerwca 1922 roku do Katowic uroczyście wkroczyły oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego. Centralne uroczystości odbyły się wówczas na katowickim rynku, gdzie żołnierzy witał m.in. dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty. W następnych dniach oddziały Szeptyckiego wkraczały do kolejnych śląskich miast i powiatów - proces ten zakończył się 4 lipca w Rybniku.

Czytaj także:

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej