more_horiz
Wiadomości

"Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych". Małecki o zgodzie KE na fuzję z Lotosem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 16:39
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest ważnym krokiem na drodze do budowy silnego polskiego multienergetycznego koncernu. Podkreślił, że dzięki tej fuzji Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie.
Wiceminister Maciej Małecki powiedział, że koncern będzie posiadał przychody powyżej 250 miliardów złotych
Wiceminister Maciej Małecki powiedział, że koncern będzie posiadał przychody powyżej 250 miliardów złotychFoto: PAP/Leszek Szymański

Wiceminister Maciej Małecki powiedział, że koncern będzie posiadał przychody powyżej 250 miliardów złotych. Dodał, że dzięki tej fuzji Orlen będzie w stanie więcej inwestować oraz negocjować lepsze warunku od sprzedawców ropy, dostawców usług i różnych dóbr.

Podkreślił, że konsolidacja Orlenu, Lotosu i PGNiG jest polską racją stanu. Zaznaczył, że nasz kraj jest ostatnim w Europie, w którym Skarb Państwa posiadał dwa rywalizujące ze sobą koncerny paliwowe, co - w jego ocenie - "było w interesie tych, którzy źle życzą Polsce".

KE zatwierdziła nabywców

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych. Koncern zakłada, że przejmie gdańską spółkę na przełomie lipca i sierpnia.

Finalną zgodę na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń oraz Rada Ministrów.

W tym roku ma być przeprowadzona też fuzja z PGNiGiem.


Posłuchaj
00:29 11799828_1.mp3 Wiceminister aktywów M. Małecki o zgodzie KE na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen - (IAR)

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także