more_horiz
Wiadomości

PKN Orlen przedstawi propozycje obniżek cen paliw. Kiedy? Daniel Obajtek wskazał datę

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 14:53
PKN Orlen ma przedstawić propozycje obniżek cen na swoich stacjach paliw. Jak poinformował prezes Daniel Obajtek, w przyszłym tygodniu spółka zaprezentuje mechanizm, który pozwoli "o kilka groszy zmniejszyć ceny paliw w czasie wakacji".
W przyszłym tygodniu Orlen przedstawi mechanizm pozwalający obniżyć ceny paliw
W przyszłym tygodniu Orlen przedstawi mechanizm pozwalający obniżyć ceny paliwFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Prezes spółki Daniel Obajtek wyjaśnił na konferencji prasowej, że na ceny paliw przede wszystkim wpływa kurs baryłki ropy, który kształtuje się między 110 a 120 dolarów, a także koszt dolara oraz logistyka - na przykład koszt wynajęcia tankowców do transportu drogą morską. - Cena wzrosła o 110 procent na całym świecie - podkreślał.

Mówiąc o cenie paliw, Daniel Obajtek wymienił także koszty praw do emisji CO2, a także ceny biododatków. - Na cenę paliw wpływa również bardzo mocno konsumpcja, a także brak paliw z innych kierunków. Nie jesteśmy samowystarczalni w produkcji paliw - dodał.

Daniel Obajtek wyjaśnił także, że "został zakłócony łańcuch dostaw nie tylko ropy, na którą to sytuację spółka była przygotowana, ale także półproduktów".

Fuzja Orlenu i Lotosu

Wcześniej w poniedziałek Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos przez PKN Orlen. Spółka poinformowała w komunikacie, że KE zatwierdziła zaproponowanych przez Orlen nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych.

"To przełomowy moment dla skutecznego przeprowadzenia transformacji energetycznej, zwiększania niezależności surowcowej i bezpieczeństwa regionu. Teraz finalną zgodę na połączenie muszą wyrazić akcjonariusze obu spółek" - skomentował w mediach społecznościowych prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak wskazał na Twitterze Wojciech Jakóbik, "umowy w tej sprawie z Saudi Aramco, MOL i innymi partnerami mają być zawarte do pół roku od zgody".

Jak ocenił prezes PKN Orlen, fuzja "pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności". Z kolei Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oceniła, że warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen na stacjach paliw.

Posłuchaj
00:32 11799776_1.mp3 W przyszłym tygodniu Orlen przedstawi mechanizm pozwalający obniżyć ceny paliw (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także