Wyższe rekompensaty dla sprzedawców węgla? Sejmowa komisja rekomenduje poprawki do ustawy
Sejmowa komisja energii rekomenduje wprowadzenie poprawek do rządowego projektu ustawy w sprawie dopłat do węgla. Propozycja przewiduje rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy będą sprzedawać węgiel po cenie nie wyższej niż 996 złotych 60 groszy brutto. Komisja poparła poprawkę, która przewiduje podniesienie rekompensaty.
2022-06-22, 17:32
Poprawkę zgłosił poseł klubu Prawa i Sprawiedliwości Jan Warzecha. W pierwotnej wersji projektu wysokość rekompensaty ustalono na 750,13 zł brutto. Komisja rekomenduje podniesienie jej do 1073,13 zł brutto. Jan Warzecha stwierdził, że zmiana ta jest podyktowana potrzebą zapewnienia większego wsparcia uczestnikom rynku w związku z trudną sytuacją na rynku paliw.
3 miliardy na rekompensaty
Komisja rekomenduje również m.in. poprawkę klubu PiS, która rozdziela środki przeznaczone na wypłatę rekompensat na lata 2022-2023. W projekcie zapisano maksymalny limit wydatków na poziomie trzech miliardów złotych. Poprawka przyjęta przez komisję przewiduje, że w tym roku kwota ta wyniesie półtora miliarda złotych, a w przyszłym półtora miliarda złotych plus środki, które nie zostaną wydane w tym roku.
Posłuchaj
Wnioski o rekompensaty będzie można składać od 1 do 20 stycznia przyszłego roku.
Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział dziennikarzom w Sejmie, że ustawa ws. dopłat do węgla zagwarantuje osobom ogrzewającym swoje gospodarstwa węglem ceny do 1000 złotych za tonę przy zakupie do 3 ton. Stwierdził, że dzięki temu projektowi Polacy mniej zapłacą za ogrzewanie.
REKLAMA
- Cena węgla gwarantowana, a nie regulowana. Prof. Maliszewski: ustawa może być przyjęta przez Sejm w sierpniu
- PGG ma wdrożyć sieć dystrybucji i sprzedaży węgla. Rada nadzorcza spółki omówiła szczegóły
Zobacz: Artur Soboń w "Sygnałach dnia"
kp
REKLAMA