"Pioruny" dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził nową umowę
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla potrzeb Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych "Piorun". Do armii trafi 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych.
2022-06-23, 10:33
Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed Polską. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą - powiedział Mariusz Błaszczak. Dlatego, jak wyjaśnił, wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt.
Szef MON podkreślił, że zestawy rakietowe "Piorun" sprawdziły się już podczas wojny na Ukrainie, a Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją.
Szybkie tempo dostaw
Dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy "jeszcze w tym roku".
- Tempo jest wysokie - powiedział Błaszczak dodając, że "tego wymaga sytuacja międzynarodowa".
REKLAMA
- Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.
Polska myśl techniczna
Minister podkreślił, że to produkt polskiej myśli technicznej, broń produkowana w naszym kraju.
"Zamówienie zestawów w fabryce Mesko wpisuje się w konsekwentne wzmacnianie pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego" - informuje MON.
Zmodernizowany "Grom"
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) "Piorun" przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).
REKLAMA
"Piorun" jest zmodernizowaną wersją ppzr "Grom", który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.
W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.
- "Bardzo ważną rolę odgrywa artyleria". Szef MON o kierunku zbrojeń dla polskiej armii
- Rozwój sił zbrojnych. Maciej Szopa: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie
Posłuchaj
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA