more_horiz
Wiadomości

"Pioruny" dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził nową umowę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:33
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla potrzeb Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych "Piorun". Do armii trafi 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. 
Przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun
Przeciwlotniczy zestaw rakietowy "Piorun"Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed Polską. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą - powiedział Mariusz Błaszczak. Dlatego, jak wyjaśnił, wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt.

Szef MON podkreślił, że zestawy rakietowe "Piorun" sprawdziły się już podczas wojny na Ukrainie, a Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją.

Szybkie tempo dostaw

Dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy "jeszcze w tym roku".

- Tempo jest wysokie - powiedział Błaszczak dodając, że "tego wymaga sytuacja międzynarodowa".

- Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.

Polska myśl techniczna

Minister podkreślił, że to produkt polskiej myśli technicznej, broń produkowana w naszym kraju.

"Zamówienie zestawów w fabryce Mesko wpisuje się w konsekwentne wzmacnianie pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego" - informuje MON. 

Zmodernizowany "Grom"

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) "Piorun" przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

"Piorun" jest zmodernizowaną wersją ppzr "Grom", który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:27 piorunek.mp3 Mariusz Błaszczak o dozbrajaniu polskiej armii (IAR)

 

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem