more_horiz
Wiadomości

Aborcja w Polsce. Nienarodzone dziecko według poseł Nowej Lewicy to... pasożyt

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:20
Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy obnażyła w internecie swoje prawdziwe poglądy dotyczące nienarodzonego dziecka. "Podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia" - napisał na Twitterze poseł Konfederacji. "Ale nie w organie innego człowieka, żywiąc się za pośrednictwem jego ciała" - odpowiedziała poseł. Pod wpisem pojawiła się fala komentarzy.
Aborcja. Anna Maria Żukowska porównuje nienarodzone dziecko do pasożyta. Internauci nie kryją oburzenia
Aborcja. Anna Maria Żukowska porównuje nienarodzone dziecko do pasożyta. Internauci nie kryją oburzeniaFoto: PAP/Mateusz Marek

Obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych wniósł do Sejmu komitet inicjatywy ustawodawczej "Legalna aborcja bez kompromisów". Zakładał on m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. 

Sejm ostatecznie jednak odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Za odrzuceniem projektu głosowało 265 posłów, 175 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu.

Aborcja. Nienarodzone dziecko według poseł Nowej Lewicy to... pasożyt

Na Twitterze poseł Konfederacji Michał Urbaniak napisał "Podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia". Odpowiedź Anny Marii Żukowskiej zszokowała wielu internautów.

"Ale nie w organie innego człowieka, żywiąc się za pośrednictwem jego ciała" - napisała lewicowa polityk. Poseł Konfederacji kontynuował wątek i zapytał: "Dlaczego sugeruje Pani, że każdy człowiek to pasożyt?".

"Głupia argumentacja"

Pod wpisem Anny Marii Żukowskiej pojawiło się wiele komentarzy. Internauci nie kryją oburzenia słowami poseł.

"Że jest to głupi wpis to oczywiste, ale mnie przeraża i ogarnia wielki smutek, że to napisała kobieta, mama, osoba opiniotwórcza…to zatrważające" - skomentowała z kolei posłanka PiS, Anna Kwiecień.

Müller: kwestia aborcji to kwestia prawa do życia, a nie wyboru

W środę w nocy Sejm przeprowadził pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży, zakładającym m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodniaa po tym terminie - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety. Również jeśli wyniki diagnostyki prenatalnej lub inne przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu oraz gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, będącego przedmiotem oświadczenia osoby będącej w ciąży.

PiS było za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu. KO chciała skierowania projektu do dalszych prac w komisji i zapowiadała poprawki. Lewica projekt popierała i wnosiła o natychmiastowe przejście do drugiego czytania. 

Rzecznik rządu mówił dziennikarzom przed czwartkowym głosowaniem nad projektem w Sejmie, że "kwestia aborcji to kwestia prawa do życia, a nie wyboru". Wskazywał, że w Polsce są "uregulowane sytuacje wyjątkowe, w których można dokonać aborcji, są środki antykoncepcyjne, środki 72 godziny po". 

Czytaj także:


Zobacz także: Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Polskim Radiu 24

tvp.info, IAR, PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem