more_horiz
Wiadomości

Narada w BBN przed szczytem NATO. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami rządu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:00
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że głównym tematem narady w BBN był udział Polski w nadchodzącym szczycie NATO w Madrycie oraz że służyła też omówieniu działań, jakie zostały podjęte do tej pory. Prezydent Andrzej Duda chciał poznać zdanie przedstawicieli rządu oraz służb w tej kwestii.
W BBN odbyła się narada prezydenta, rządu i dowódców wojskowych przed szczytem NATO
W BBN odbyła się narada prezydenta, rządu i dowódców wojskowych przed szczytem NATOFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

W poniedziałek po południu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu oraz dowódcami wojskowymi. Powodem spotkania był rozpoczynający się we wtorek w Madrycie szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W naradzie wzięli udział szefowie: MON Mariusz Błaszczak, MSZ Zbigniew Rau, MSWiA Mariusz Kamiński, KPRM Michał Dworczyk, BBN Paweł Soloch, prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, a także ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski oraz dowódcy wojskowi.

Po naradzie szef BBN Paweł Soloch podkreślił, że prezydent Andrzej Duda na szczycie w Madrycie będzie prezentował uzgodnione w poniedziałek stanowisko. - Oczekujemy, że nowa koncepcja strategiczna NATO jasno określi Rosję jako agresora. Także tego, że NATO po tym szczycie będzie mocniejsze, także w kontekście wsparcia udzielanego Ukrainie - mówił Paweł Soloch.

Narada w BBN

Szef BBN przyznał, że obecnie "piętrzą się trudności" w sprawie rozszerzenia Paktu o Szwecję i Finlandię. - Jest oczywiste, że w interesie nie tylko państw naszego regionu: Polski, państw leżących nad Bałtykiem, ale całego naszego kontynentu jest przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. To wzmacnia nasz potencjał i zdolności odstraszania. Zobaczymy czy w tej kwestii będzie przełom podczas szczytu. Jeśli nie, to oczywiście zakładamy, że wcześniej czy później oba te państwa będą członkami NATO - zaznaczył Paweł Soloch.

Zapowiedział też, że w Madrycie, czy to podczas sesji, czy w kuluarach omawiana będzie sprawa dostaw broni do Ukrainy. - Te kwestie z całą mocą podnosił pan prezydent do tej pory i z całą pewnością wybrzmią na szczycie - powiedział szef BBN.

Pytany o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, Paweł Soloch podkreślił, że Polska współpracuje w tej sprawie z USA, zarówno w ramach Paktu, jak i bilateralnie. - Być może w czasie tego szczytu będzie okazja, żeby na ten temat bardziej szczegółowo porozmawiać. Pragnę zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, to kwestie właśnie wzmacniania obecności amerykańskiej na flance wschodniej jest przedmiotem roboczych kontaktów praktycznie non stop - zaznaczył szef BBN.

Szczyt NATO odbędzie 28-30 czerwca w Madrycie. Polska oczekuje rozbudowy sił NATO stacjonujących na wschodniej flance. Prezydent przy wielu okazjach mówił o konieczności zamiany wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence), na wysuniętą obronę (enhanced Forward Defence) i wzmocnieniu obecnych batalionowych grup bojowych do poziomu brygady.

Szczyt NATO w Madrycie

Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. W tym kontekście wymienił m.in.: większe ilości sprzętu i zapasów zaopatrzenia wojskowego, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia, ulepszenie planów obronnych z siłami przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników.

Szef NATO odniósł się też bezpośrednio do Rosji. - Oczekuję, że sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach - wskazał.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:30 11812668_1.mp3 Paweł Soloch: narada przed szczytem NATO służyła omówieniu działań, jakie zostały podjęte do tej pory (IAR) 

Zobacz także: Paweł Soloch w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także