more_horiz
Wiadomości

Centralny Port Komunikacyjny. Polska i Korea Południowa zacieśniają współpracę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 12:00
Dziś i jutro w stolicy tego kraju, Seulu, delegacja CPK spotykać się będzie m.in. z południowokoreańskim ministrem infrastruktury oraz przedstawicielami portu Incheon. To kolejny etap rozmów dotyczących pozyskania partnera kapitałowego, w których uczestniczą także przedstawiciele kilku innych najważniejszych lotnisk Europy i Azji.
Konsultacje potrwają do 30 czerwca. Spółka deklaruje, że będzie otwarta na ich ewentualne przedłużenie, jeśli będzie taka potrzeba ze strony mieszkańców.
Konsultacje potrwają do 30 czerwca. Spółka deklaruje, że będzie otwarta na ich ewentualne przedłużenie, jeśli będzie taka potrzeba ze strony mieszkańców. Foto: CPK

Korea Południowa podtrzymuje zainteresowanie współpracą z Centralnym Portem Komunikacyjnym. - takie informacje pojawiają się jeszcze przed spotkaniem delegacji. 

Rozmowy z Horałą i Wildem na czele

Rozmowy w Seulu prowadzić będzie m.in. pełnomocnik rządu ds. CPK minister Marcin Horała oraz prezes spółki CPK Mikołaj Wild. Prezes Wild zaznacza, że spotkania w stolicy Korei Południowej wpisują się w proces zmierzający do wyłonienia najlepszego partnera strategicznego dla Portu Solidarność. Z racji dotychczasowej współpracy i światowej renomy Lotnisko Incheon ma w tym procesie ważne miejsce.

- Kontakty biznesowe, które mamy z portem Incheon są bardzo obiecujące, natomiast obecna wizyta koncentruje się na potencjale współpracy międzyrządowej - mówi Mikołaj Wild.

CPK współpracuje już od kilku lat z partnerami z Korei Południowej. Ten kraj ze względu na obecność w projekcie nieomal od samego początku jest liczącym się kandydatem na partnera strategicznego, jednakże niejedynym.

- Zaproszenie zostało skierowane do kilku liczących się lotnisk międzynarodowych, które już mają w swoim doświadczeniu inwestycje kapitałowe w lotniska - dodał prezes Wild.

Wizyta delegacji CPK w Seulu potrwa do 30 czerwca.

Plany dotyczące portu

- Zakończono prace związane z lokalizacją lotniska CPK i wykonano wariant inwestorski; najbliższy rok będzie rokiem decyzji środowiskowych - powiedział w trakcie panelu V edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała.

Na temat CPK dyskutowano w trakcie V edycji Forum Wizja Rozwoju, która w poniedziałek rozpoczęła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Posłuchaj
00:54 11813747_1.mp3 To kolejny etap rozmów dot. pozyskania partnera kapitałowego, w których uczestniczą także przedstawiciele kilku innych najważniejszych lotnisk Europy i Azji. Więcej w relacji Tomasza Sajewicza.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także