Bariera na granicy z Białorusią prawie gotowa. Zostały ostatnie prace wykończeniowe
Fizyczna bariera na granicy z Białorusią liczy już niemal 170 kilometrów. Na ukończeniu są prace związane z ustawianiem stalowych przęseł, ale Straż Graniczna podkreśla, że wysoka na 5,5 metra zapora będzie kompletna, gdy zainstalowany zostanie system elektronicznych zabezpieczeń i perymetrii.
2022-06-29, 15:40
W czwartek wizytę na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Kuźnicy złoży premier Mateusz Morawiecki. Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała Polskiemu Radiu, że już teraz zmniejszyła się fala nielegalnej migracji obywateli państw trzecich z terytorium Białorusi.
- Pomimo tego, że bariera jeszcze nie została ukończona i brakuje najważniejszego elementu - bariery elektronicznej, to już spełnia ona swoją rolę. Prób przekroczenia granicy jest nieporównywalnie mniej niż było to w drugiej połowie minionego roku. Teraz jest to od kilkunastu do 50 dziennie. Nawet jeśli ktoś próbuje pokonać przęsła, to my mamy czas, aby zareagować i udaremnić takie przekroczenie lub zatrzymać osoby już po stronie polskiej - zaznaczyła.
Trwają prace nad instalacją bariery elektronicznej
Porucznik Anna Michalska dodała, że właściwie funkcjonowanie wzmocnionej ochrony granicy zależy zarówno od samych funkcjonariuszy, jak i od czynników technicznych.
- Funkcjonariusz Straży Granicznej bez odpowiedniego sprzętu nie jest w stanie ochronić granicy, zwłaszcza przed taką olbrzymią presją migracyjną. Z kolei sama bariera fizyczna nie spełni swojego zadania, jeżeli ktoś nie powstrzyma tych migrantów, nie zatrzyma ich przy próbach przekroczenia czy podejścia do linii granicy. Sama bariera fizyczna nie jest wystarczająca, nam jest potrzebna ta bariera elektroniczna, abyśmy reagowali na każde podejście pod linię granicy - tłumaczyła rzeczniczka Straży Granicznej.
REKLAMA
Straż Graniczna przekazała, że już trwają prace związane z instalacją bariery elektronicznej. Te działania mają zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy od ukończenia zapory fizycznej. Dodatkowo przewidziano 30 dni na kalibrację. Zabezpieczenia elektroniczne będą jednak uruchamiane etapowo, co według Straży Granicznej już poprawi sytuację migracyjną. Do czasu pełnego oddania zapory, patrole pograniczników będą wspierali żołnierze Wojska Polskiego. W barierze fizycznej są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tysięcy otworów dla małych gatunków oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.
Posłuchaj
Inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa
Budowę 5,5-metrowego ogrodzenia zwieńczonego zwojem z concertiny polskie władze zapowiedziały jesienią ubiegłego roku. Przyczyną był napływ migrantów chcących nielegalnie przekroczyć granicę z Polską, będącą jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO. Migranci pochodzą głównie z krajów Azji i Afryki, a na teren Białorusi sprowadził ich reżim Alaksandra Łukaszenki, przekonując, że stamtąd przedostaną się do strefy Schengen.
Bariera stanie na liczącym 187 kilometrów podlaskim odcinku granicy z Białorusią. Całkowity koszt budowy oraz instalacji systemu perymetrii to ponad 1,5 miliarda złotych.
- SG: zatrzymano obywateli Nigru, Sierra Leone i Konga. Próbowali nielegalnie przedostać się do Polski
- Szturm migrantów na Melillę. Premier Hiszpanii: to atak na integralność terytorialną
- "Formuła budowy okazała się skuteczna". Kazimierz Smoliński o zaporze na granicy z Białorusią
Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia
dn
REKLAMA
REKLAMA