more_horiz
Wiadomości

Obniżka PIT. Wchodzi w życie kluczowy element reformy podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 01:12
Weszła życie obniżka PIT z 17 do 12 procent. To jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadzają nowe, obowiązujące od dziś, przepisy podatkowe. Reforma likwiduje też ulgę dla klasy średniej.
Wchodzi w życie obniżka PIT
Wchodzi w życie obniżka PITFoto: Proxima Studio/Shutterstock

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że od początku lipca najniższa stawka PIT zostaje obniżona, choć u części osób mogą wzrosnąć zaliczki na rzecz podatku PIT.

Dlatego podkreślił, że z oceną reformy należy się wstrzymać do zakończenia roku podatkowego.

Obniżka PIT. Powstał specjalny kalkulator

Artur Soboń dodał, że dzięki reformie zmaleje liczba osób, które będą musiały dopłacić podatek podczas rozliczania się z fiskusem.

Wiceminister finansów zapowiedział, że od dziś na stronie internetowej podatki.gov.pl będzie dostępny kalkulator, który pozwoli podatnikom policzyć, co reforma podatkowa oznacza dla ich portfela. Dzięki zmianom w kieszeniach Polaków ma pozostać 15 miliardów złotych.

Posłuchaj
00:29 Soboń 1.mp3 Artur Soboń: odczujemy korzyści z niższych podatków (IAR) 

Nowy system podatkowy zakłada też preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci. Będą oni mogli korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej 60 tysięcy złotych. Zwiększone zostaną też wpływy do organizacji pożytku publicznego. Podatnik będzie mógł przeznaczyć na ich cel 1,5 procent podatku, a nie 1 procent jak to jest obecnie.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także