more_horiz
Wiadomości

Polska rozwija współpracę wojskową z Koreą Południową. Ważne spotkanie szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 12:29
Modernizacja Wojska Polskiego oraz wzmacnianie współpracy wojskowej, w tym współpracy w obszarze zbrojeniowym pomiędzy Polską a Koreą Południową - to główne tematy rozmowy wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka z wiceministrem odpowiedzialnym za planowanie zakupów obronnych Panem Il Sung.
Modernizacja Wojska Polskiego była tematem rozmów polsko-koreańskich.
Modernizacja Wojska Polskiego była tematem rozmów polsko-koreańskich.Foto: twitter.com/mblaszczak

Szef MON na początku czerwca złożył wizytę w Korei Południowej, gdzie spotykał się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym odpowiedzialnym za ten obszar ministrem Gangiem Eun-ho.

O spotkaniu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na Twitterze.

W wystąpieniu dla mediów przed powrotem do kraju podkreślał, że koreański sprzęt powinien szybko wejść na wyposażenie WP. Szef MON informował, że negocjacje dotyczył m.in. zakupu, a także produkcji w Polsce i wspólnego rozwoju koreańskich czołgów K2, oraz zwiększenia możliwości budowy armatohaubic Krab, których podwozia powstają we współpracy ze stroną koreańską.

Nie tylko umowa z Koreą

W piątek w Świdniku szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych. Zapowiedź kupna tych maszyn padła na odprawie kierowniczej kadry MON z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 23 czerwca. Minister Mariusz Błaszczak mówił wtedy, że trzeba wzmacniać potencjał obronny polskiego wojska. Wymienił wtedy także zakup wielozadaniowych śmigłowców z fabryki w Świdniku.

Jak podał MON, mowa przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietem logistycznym (zapasem części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzętu na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców) i szkoleniowo-symulatorowym (kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego).

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

pg

Zobacz także

Zobacz także