more_horiz
Wiadomości

Tymczasowa ewakuacja na festiwalu Open'er zakończona. Jest decyzja organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 23:15
Nawałnice przechodzące nad województwem pomorskim przerwały Open'er Festival 2022 w Gdyni. Po godz. 19 ze względu na załamanie pogody organizatorzy zadecydowali o przerwaniu trwających koncertów i zarządzili ewakuację z terenu festiwalu. Po godz. 21.30 na fun page imprezy pojawił się komunikat o planowanym wznowieniu imprezy jeszcze w piątek. "Tymczasowa ewakuacja zakończona. Wznowienie festiwalu nastąpi o godzinie 22.30. Martin Garrix wystąpi" - przekazano na Facebooku.
Burza przerwała koncerty na Openerze
Burza przerwała koncerty na Open'erzeFoto: Karol Makurat/East News

W piątek odbywa się trzeci dzień Open'er Festival 2022 w Gdyni. Tego dnia miały się odbyć koncerty m.in. Megan Thee Stallion oraz Dua Lipa. Po godz. 19 zostały przerwane występy, a na terenie festiwalu pojawiły się na telebimach komunikaty o ewakuacji z lotniska w Babich Dołach. 

Wezwanie do ewakuacji 

Około godziny 19.30 organizatorzy wezwali do ewakuacji zgromadzonej publiczności. Z głośników nadano komunikat, aby zachować spokój i udać się do najbliższego wyjścia.

- Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. Nie ma mowy o żadnej panice. Po prostu festiwalowicze poszli do swoich samochodów, jak w moim przypadku, czy na autobus - powiedział wielokrotny uczestnik koncertu Piotr i dodał, że obecnie czeka w samochodzie na wyjazd z festiwalowego parkingu.

Uczestnicy imprezy, którzy przyjechali na imprezę podstawionymi autobusami, wracali do centrum Gdyni specjalną komunikacją miejską. Wielokrotnie podczas trwania Open'era można było się spodziewać deszczu i niskich temperatur, ale pierwszy raz w historii, burzowa aura przerwała koncerty.

Po godz. 20 na Facebooku wydarzenia pojawił się komunikat: "Dziękujemy za sprawną ewakuację. Prosimy ją kontynuować. Planujemy wznowić festiwal w najszybszym możliwym czasie. Czekajcie na kolejne komunikaty".

Wznowienie imprezy

W piątek późnym wieczorem pojawił się komunikat na fun page Open'er Festival 2022 o wznowieniu imprezy: "Tymczasowa ewakuacja zakończona. Wznowienie festiwalu nastąpi o godzinie 22.30. Martin Garrix wystąpi na Open'erze". Ten wykonawca miał zaplanowany występ przed godz. 1. w nocy w sobotę. 

Natomiast przed godz. 23 organizatorzy poinformowali o zmianach w programie: "Z powodu złych warunków pogodowych koncerty Dua Lipy, Megan The Stallion oraz koncerty Tent Stage nie odbędą się".

Niebezpieczna noc. Alert RCB

Nie tylko na wybrzeżu, ale w całym kraju spodziewane są dziś wyjątkowo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Rano RCB rozesłało smsy z alertem. "Dziś i w nocy (1/2.07) burze z gradem i silny, porywisty wiatr" - ostrzegło RCB. Dodało, że burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm i porywy wiatru aż do 130 km/h.

Centrum przypomniało także, by w takich warunkach pogodowych w miarę możliwości zostać w domu, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Zaznaczyło, że możliwe są także lokalne podtopienia.

W piątek wieczorem do godz. 21. straż pożarna odnotowała 772 interwencje związane z nawałnicami, które przechodzą nad Pomorskiem. Najwięcej w Słupsku (168), Kartuzach (93), Chojnicach (93) oraz Człuchowie (65).

Czytaj więcej:

kp/nt

Zobacz także

Zobacz także