more_horiz
Wiadomości

Nawałnice nad Polską. Połamane drzewa, podtopione budynki i ewakuacje obozów namiotowych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 08:00
Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski poinformował, że do godz. 6.00 zanotowano ponad 3,6 tys. interwencji w związku z burzami, które przechodziły nad Polską. Najwięcej zgłoszeń strażacy otrzymali w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie odnotowano niemal 1,5 tys. zdarzeń. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w wyniku przechodzących nad Polską burz 46 tys. odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej.
Prawie 3 tysiące interwencji straży pożarnej
Prawie 3 tysiące interwencji straży pożarnejFoto: PAP/MARCIN BIELECKI

Wskutek burz i nawałnic rannych zostało siedem osób, w tym dwóch strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Do najbardziej dramatycznego w skutkach zdarzenia doszło w powiecie chojnickim, gdzie na samochód spadło drzewo. W środku przebywało pięć osób i potrzebna była pomoc strażaków - powiedział brygadier Karol Kierzkowski.

Nawałnice nad Polską

Dodał, że interwencje straży pożarnej polegały głównie na usuwaniu podtopień oraz skutków silnego wiatru, czyli drzew przewróconych na budynki czy samochody. Strażacy otrzymali również ponad 120 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach. Kilka interwencji dotyczyło pożarów po uderzeniach piorunów.

Prewencyjnie ewakuowano 20 obozów harcerskich, głównie w północnych regionach kraju. W sumie ponad 950 dzieci przeniesiono z namiotów do budynków jeszcze przed nadejściem nawałnic.

Posłuchaj
00:28 11821916_1.mp3 Ponad 3 600 interwencji straży pożarnej po burzach (IAR)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w wyniku przechodzących nad Polską burz 46 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej. Najwięcej odbiorców bez prądu jest w województwach: pomorskim - 15 tysięcy 600, świętokrzyskim - 10 tysięcy 800, oraz zachodniopomorskim, gdzie prądu nie ma około 7 tysięcy 300 odbiorców.

RCB poinformowało też, że w wyniku gwałtownego pogorszenia pogody odnotowano opóźnienia 1338 pociągów.

Pogoda na sobotę

W sobotę w ciągu dnia w Polsce na wschodzie i w centrum będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie małe i umiarkowane. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich oraz w Tatrach burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 23 do 28 st. C. Nad morzem i w górach będzie chłodniej - od 18 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 80 km/h.

- Noc z soboty na niedzielę w większości kraju będzie pogodna, jedynie na krańcach wschodnich może być duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu - poinformował synoptyk IMGW. Wiatr będzie słaby i zmienny.

jp

Zobacz także

Zobacz także